Úvodní stránka » Home » Fujinon XF 50mm F/1 R WR - nejsvětelnější objektiv s AF

Fujinon XF 50mm F/1 R WR - nejsvětelnější objektiv s AF

Fotoaparáty Fujifilm jsou absolutním lídrem v kategorii velikosti snímače APS-C. Proto si mohou dovolit takovou specialitu jako je nově uvedený Fujinon XF 50mm F/1,0 RW. Jedná se o supersvětelný objektiv s portrétní ohniskovou vzdáleností 76 mm (po přepočtu) s automatickým ostřením. Tím se stává nesvětelnějším objektivem pro CSC fotoaparáty s AF a to je úctyhodný světový rekord. Musím podotknout, že u menšího snímače APS-C oproti full frame, toho lze dosáhnout snáz. Nový objektiv Fujinon by měl prý dosahovat nádherné kresby, ostrosti v celé ploše snímku a jemný bokeh.

Fuji a.jpg

Automatické ostření obstarává DC (Direct Current) motorek a díky světelnosti F/1 to zvládá i při -7 EV (což je skoro tma). Minimální zaostřovací vzdálenost je 70 cm. Maximální zvětšení je tedy 0,08×, takže na makro není vhodný. Devítilamelová clona má nejvyšší hodnotu F/16. 

Fuji b.jpg

Objektiv je utěsněný na 11 místech proti stříkající vodě a prachu. Je složen z 12 členů v 9 skupinách, včetně jednoho asférického a dvou ED členů. Rozměry a hmotnost: Délka 103.5 mm, průměr 87 mm, filtry 77 mm, hmotnost 845 gramů.

Fuji c.jpg

Nový objektiv bude v prodeji od podzimu 2020 za cenu 42 990 Kč (Megapixel). Už jsme zvyklí na přirážky oproti ceně v dolarech (zde 1500 $), ale tady je to opravdu hodně. Kdybyste byli zrovna v New Yorku, tak tam v B&H ušetříte při dnešním kurzu 6 689 Kč. Cena takto mimořádného kousku není kupodivu velká. Fotoaparáty Fujifilm nejsou úplně portrétní přístroje, ale s tímto objektivem jsou jimi více. Samozřejmě světelnost F/1 je vynikající nejenom pro portréty.