Úvodní stránka » Aktuality » FUJIFILM X-A10

FUJIFILM X-A10

Společnost Fujifilm dnes představila nový fotoaparát FUJIFILM X-A10. Jedná se o lehkou, stylovou bezzrcadlovku, která je ideální volbou pro první fotoaparát s výměnnými objektivy. Konstrukce přístroje a některé funkce jsou přizpůsobeny oblíbeným selfie snímkům pro ty, kteří se nespokojí s jejich kvalitou z telefonu.

FUJIFILM X-A10 má CMOS snímač velikosti APS-C (23,6×15,6 mm) s rozlišením 16,3 megapixelů. Na rozdíl od vyšších modelů se nejedná o X-Trans a má tedy klasickou Bayerovu masku.

Další vybavení fotoaparátu je solidní a možnosti nastavení bez větších kompromisů. Chybí sáňky pro externí blesk. Ostření obstarává detekce kontrastu. Dnes už nepřekvapí rozhraní Wi-Fi pro sdílení obsahu a dálkové fotografování nebo HDMI (D).   

Displej velikosti 3" a rozlišení 1,04 milionu bodů můžete vyklopit o 180° dopředu tak, aby bylo vidět  100 % jeho plochy při fotografování selfie snímků. Při této pozici se aktivuje funkce detekce očí AF. I grip a spoušť jsou optimalizovány na fotografování selfie. 

Rozměry a hmotnost těla: 116,9×67,4×40,4 mm, 331 gramů s kartou a baterií. Fotoaparát bude dodáván s objektivem XC 16-50mm F3.5-5.6 OIS II. Cena v USA (B&H) je hlášena 499 $ (včetně uvedeného objektivu). Před třemi měsíci byl představen fotoaparát FUJIFILM X-A3 (uvedl jsem zde), který je zaměřen na stejné zákazníky. Má však snímač 24 Mpx, dotykový displej, je větší fešák a hlavně je o 100 $ dražší. U série X Fujifilmu je pověstný klasický retro design.

Nespornou výhodou nového fotoaparátu FUJIFILM X-A10 je velikost snímače APS-C a výběr firemních i jiných objektivů (viz můj článek rychlý způsob jak vybrat fotoaparát). Obrazový výkon fotoaparátu tak může růst s vašimi fotografickými dovednostmi. I poměr cena/výkon bude pravděpodobně příznivý.