Úvodní stránka » Aktuality » Fujifilm Instax Square SQ 10: Unikátní hybridní fotoaparát

Fujifilm Instax Square SQ 10: Unikátní hybridní fotoaparát

Společnost FUJIFILM oznámila, že 19. května 2017 uvede na trh nový model Instax SQUARE SQ10, první hybridní instantní fotoaparát s novým filmem se čtvercovým formátem instax SQUARE. Model SQ10 je první hybridní přístroj řady instax vybavený digitálním obrazovým snímačem a technologií pro digitální zpracování obrazu, což umožňuje zásadně zlepšit kvalitu výsledných snímků před jejich vytištěním. Nový systém posouvá kvalitu aparátů instax mnohem dále a fotografům umožňuje přidat kreativní a umělecké vyjádření do jejich fotografií pomocí intuitivního rozhraní navrženého speciálně pro model SQ10.

Typ SQ10 je prvním fotoaparátem řady instax, který je vybaven digitálním obrazovým snímačem a digitální technologií pro zpracování obrazu. Tyto prvky zlepšují možnost zachytit jasnější snímky v tmavém prostředí (například v interiéru nebo v noci), fotografie z velmi malé vzdálenosti už od 10 cm, a to s pomocí automatického nastavení expozice, funkce pro detekci lidí a autofokusu.

Díky kombinaci tří hlavních funkcí a deseti atraktivních filtrů s různými efekty lze dosáhnout značné šíře fotografického vyjádření. Autor může dodat snímkům na dramatičnosti nastavením vinětace s různou intenzitou světla na okrajích záběru nebo úpravou jasu. Zvolit si dále může, zda série úprav bude aplikována před fotografováním nebo až později.

Aby bylo používání SQ10 co nejjednodušší, je přístroj v zadní části vybaven integrovaným voličem a tlačítky, které spolu s novým grafickým provedením uživatelského rozhraní, zobrazujícím úpravy přímo na LCD displeji, usnadňují editaci snímků, jejich zpracování i tisk.

Deset odlišných barevných filtrů a úpravy saturace, nastavení vinětace s různou intenzitou světla na okrajích záběru nebo úprava jasu – to jsou tři hlavní funkce SQ10, díky nimž mohou uživatelé u svých snímků zesílit umělecký záměr. SQ10 nabízí také speciální režimy, jako je zdvojená expozice, díky níž jsou do jednoho záběru nasnímány dvě fotografie dvojím stisknutím spouštění. Nechybí funkce Bulb  pro efektní noční snímky s dlouhými časy.

Dobíjecí baterie umožňuje až 160 snímků na jedno nabití. Zachycené fotografie s možností editace lze uložit na vnitřní paměť (až 50 záběrů) nebo na microSD.

Čtvercový formát byl mezi fotografickými nadšenci oblíbený jako ideální prostředek k uměleckému vyjádření. Film "instax SQARE" nabízí poměr stran 1 : 1 na ploše 62 x 62 mm, čímž dodává umělecký rozměr každému záběru bez ohledu na to, zda jsou zachyceni lidé nebo krajina.

Obrazový snímač

1/4palcový CMOS s barevným filtrem

Rozlišení

1920 x 1920 pixelů

Úložiště

Vestavěná paměť, karta microSD/microSDHC

Kapacita úložišť

Vestavěná paměť: průměrně 50 snímků

MicroSD/microSDHC: průměrně 1000 snímků na 1 GB

Systém souborů

Kompatibilní se standardy DCF a Exif 2.3, JPEG, PIM

Ohnisková vzdálenost

Pevných 28,5 mm (v přepočtu na kinofilmový formát 35 mm)

Světelnost

f/2,4

Automatické zaostřování

AF pro jednotlivé snímky (s detekcí kontrastu TTL, vybaveno přisvětlením AF)

Rozsah ostření

10 cm až nekonečno

Rychlost závěrky

1/29 500 s až 1/2 s (Auto), maximálně 10 s v režimu Bulb

Citlivost ISO

100 až 1600 (Auto)

Ovládání expozice

Programový režim AE

Měření expozice

256 segmentů, měření TTL

Vyvážení bílé barvy

Automatické

Blesk

Automatický režim/Nucené spuštění/Vypnuto/Pomalá synchronizace/Odstranění efektu červených očí, efektivní dosah: přibližně 50 cm až 8 m

Režimy snímání

Standardní, dvojitá expozice, Bulb

Samospoušť

Přibližně 2 nebo 10 s

Obrazové efekty

10 filtrů, nastavení jasu, ovládání vinětace

Přehrávání

Stříhání, přehrávání více snímků

 

Tiskárna

Film

FUJIFILM Instant Film “instax SQUARE” (v prodeji samostatně)

Počet snímků

10 výtisků/balení

Rozměr políčka

86 mm x 72 mm

Rozměr snímku

62 mm x 62 mm

Podporované rozlišení

800 x 800 bodů

Tisk

12,5 d/mm (318 dpi, 80 μm)

Barevné rozlišení

256 odstínů na barvu (RGB)

Podporovaný formát

JPEG (některé snímky uložené v programu pro editaci se nemusejí zobrazit nebo vytisknout)

Rychlost tisku

Průměrně 12 s

Načasování tisku

Krátce po fotografování/Až po výběru snímku

Funkce tisku

Snímky z vestavěné paměti/Snímky z karty micro SD

Opakovaný tisk

Lze vyvolat až 50 tiskových úloh (až 50 snímků uložených v paměti tiskárny)

Digitální zoom

Zvětšení až 2,4x během tisku (rozlišení: 800 x 800)

Detekce filmu

Ano (po vložení se nastaví automaticky)

 

Ostatní

Displej LCD

3,0palcový (7,6 cm) displej TFT

Rozlišení: přibližně 460 000 bodů

Vstup/výstup

Micro USB (pouze pro nabíjení)

Baterie

NP-50

Nabíjení

Vestavěné

Kapacita tisku

Průměrně 160 fotografií (při plně nabité baterii)

*Záleží na podmínkách použití.

Doba nabíjení

Přibližně 3 až 4 hodiny (při zapojení do portu USB 0.5 A)

 *Záleží na okolní teplotě.

Rozměry

119 mm x 47 mm x 127 mm (šířka x hloubka x výška)

Hmotnost

450 g (včetně filmu a baterie)

 

Hybridní fotoaparát Instax SQUARE SQ10 bude v prodeji od 19. května 2017 s očekávanou koncovou cenou 7 990 Kč. Tolik zpráva od Fujifilmu.

Instax SQUARE SQ10 se nazývá hybridní instantní proto, že si můžete také uložit fotografie do vnitřní paměti nebo microSD kartu pro pozdější použití. Kdykoliv si je pak prohlédnete, vytisknete, nebo zpracujete v některém editačním programu mimo fotoaparát.

Nedávno jsem vás informoval zde o novince Fujifilm Instax Mini 9. Zjevně je tento koncept úspěšný a Fujifilm jej rozvíjí, respektive vytváří jeho další variace. Je to podobné jako systém Polaroid v době analogové. Po pravdě řečeno mi přijde u nového SQ10  zajímavá ta analogová část a klidně bych tu digitální oželel, ale chápu pohnutky výrobce.

 

Prostě něco vyfotit a hned mít k dispozici fotografii na papíře, někomu ji dát nebo ji nechat ostatním prohlédnout, má svůj nenahraditelný půvab. Dvojnásob to platí dnes, kdy každý má někde mnoho set nebo tisíc fotek v podobě jedniček a nul, ale nikdo je nikdy neviděl, dokonce ani jejich majitel.