Úvodní stránka » Home » Fujifilm GFX 50S: Bezzrcadlovka s obrovským snímačem

Fujifilm GFX 50S: Bezzrcadlovka s obrovským snímačem

Středoformát s velikostí snímače 43,8 x 32,9 mm je docela zajímavý tah Fujifilmu. Čekal se full-frame nebo právě středoformát. Já bych uvítal FF, ale chápu, že tam je velká tlačenice. Nový GFX 50S bude stát se základním objektivem 10.000 $. Vypadá jako obří XT-2 a výrobce tvrdí, že je menší a lehčí než ostatní fotoaparáty této třídy. To je vzhledem ke konstrukci logické. Pro mě je zajímavé, že snímač s 51,4 megapixely  vyvinul a vyrobil Fujifilm. Jeho zatím největší snímač byl 4x menší APS-C . To vypovídá dost o vývojovém a výrobním potenciálu této úspěšné společnosti.

Nový druh bajonetu je označen G. Nyní bude k dispozici šest objektivů. Faktor k přepočtu ohnisek na  24x36mm je 0,79. Na utěsněné kovové tělo je možné nasadit bateriový grip. Novátorský je hledáček už tím, že je elektronický. Navíc je ještě výklopný a odnímatelný!

Je zřejmé, že Fujifilm investoval do středoformátu mnoho lidských i finančních zdrojů a bude jej dál rozvíjet a šlechtit. Středoformátové fotoaparáty jsou primárně určeny do ateliéru nebo pro statické záběry v plenéru. Mám dojem, že Fujifilm je chce povytáhnout kousek směrem k reportáži. Proč ne? Nasadím hledáček a hurá do ulic. Kdybych měl tedy asi 300 000 Kč. Naší cenu jsem vypočítal podle přístroje Pentax 645Z, který bude největším konkurentem pro nový Fujifilm GFX 50S.