Úvodní stránka » Home » Fotografujte mrknutím oka

Fotografujte mrknutím oka

Blincam je koncept uveřejněný na crowdfundingovém serveru Makuake. Jedná se o miniaturní fotoaparát, který po nasazení na jakékoliv brýle fotí mrknutím oka. Připomenu, že Crowdfunding je způsob získávání finančních prostředků pro konkrétní projekt od velkého počtu osob (crowdu).

Co o projektu Blincam, jehož kampaň je velmi úspěšná, zatím víme? Fotoaparát má rozměry 85×17×10 mm a hmotnost 25 gramů. O CMOS snímači nemáme bližší informace a ty budou podstatné. K telefonu se připojí přes Bluetooth a snímky mohou letět do světa, nebo se uloží na paměťovou kartu Micro SD. USB port zajistí připojení k počítači a nabíjení baterie, která vydrží 4 hodiny provozu (8 hodin pohotovostního). Senzor mrknutí rozezná běžné mrkání od cíleného, které aktivuje spoušť fotoaparátu. Jako hledáček slouží naše oči. Předpoklad masivní produkce je začátek 2017 a cena uvedená v kampani 185 $. Podobným experimentem byly brýle Google Glass, který začal v roce 2013 a byl ukončen 2015. Jednalo se o samostatné fotící, nahrávací a přehrávací brýle za 500 $, které byly dostupné ve velmi omezeném množství. Podobné jsou i brýle za polovinu ceny Moverio BT-100 od Epsonu.

Koncept Blincam se mi zdá pozoruhodný. Nesnaží se prolnout digitální virtuální svět s tím skutečným. Také brýle s nasazeným fotoaparátem jsou relativně nenápadné a nepůsobí jako ze sci-fi. V neposlední řadě je pochopitelně cena. Blincam na brýle je nenápadný, levný, hravý a nevážný, čemuž odpovídá i jeho kampaň.

V této souvislosti se už vyrojily obavy o etiketu, etiku a různá práva na soukromí. Mně to nevadí. Veřejný prostor je přece všech. Když je někdo trochu voyer a nemasturbuje na veřejnosti, jeho věc.                   

Až na vás někdy někdo významně mrkne, může to být ještě významnější, než si budete myslet. Možná bude mít už vaší podobu zachycenou. Až pojedete na kole, možná při tom budete fotografovat okolí.