Úvodní stránka » Home » Fotografujeme ohňostroj

Fotografujeme ohňostroj

Zítra je Silvestr a to je nejlepší čas na fotografování ohňostrojů. Možná jste našli fotoaparát pod stromečkem, tak se můžete hned prezentovat jako kreativní fotograf. Když si to vyzkoušíte, můžete se potom „blejsknout“ i při narozeninách a jiných párty.

iPhone 5s (f/2.2  1/20 sec.  ISO 250)

Před odpálením ohňostroje je osvětlení scény prakticky nulové. Z toho plyne, že měření expozice je v podstatě k ničemu a automatické režimy nastavení expozice budou nabízet nejnižší clonu, vysoké ISO a dlouhý čas expozice ve snaze z tmy udělat středně šedou. Když je ohňostroj odpálen, problém je opačný, podle okamžité razance ohňostroje. Protože situace se stále mění, nemůžete nastavit expozici na danou situaci. V každém případě budete pracovat s delšími časy expozice a ty v ruce neudržíte. Stativ je tedy nutností, případně jej můžete nahradit stabilní pozicí fotoaparátu položeného na vhodné místo.   

Nastavení fotoaparátu

Některé kompaktní fotoaparáty mají jenom automatické režimy expozice. Pak je nejlepším řešením, když si zaostříte na nějakou vzdálenou lampu pouličního osvětlení, zaaretujete namáčknutím spouště expozici, překomponujete na budoucí ohňostroj, čekáte a exponujete. Nebo prostě počkáte, až ohňostroj svítí a exponujete, pokud možno s korekcí expozice -2EV. Pokud má váš přístroj scénický režim „ohňostroj“ (fireworks) a nemá manuální nastavení expozice, použijte jej. Když váš fotoaparát umožňuje manuální nastavení expozičních parametrů, mohou být výsledky vaší práce o mnoho lepší.

Manuální expoziční režim při fotografování ohňostroje

Ověřené, ale průměrné nastavení je: clona 5.6, čas 1/3 sec., ISO 200. Průběžně kontrolujte snímky na LCD, případně expozici korigujte. Když chcete mít v popředí třeba ostrou siluetu, nastavíte větší clonu a delší čas nebo vyšší ISO. Občas mnozí preferují delší časy expozice (2 až 15 sec.) a vyšší clonu (16 a více) ISO 100. Mně se to neosvědčilo, protože se slily všechny ohňostroje do sebe. Poněkud delší expoziční čas způsobí pohledné světelné stopy, ale hodnota 1/3 nebo 1/2 sec. většinou stačí. Navíc nehrozí slití ohňostrojů do sebe.     

Osamocený ohňostroj vypadá někdy dobře s delším časem expozice, protože na snímku jsou dlouhé stopy světel. Manuál  f/8, 3 sec., ISO 100 

I když jsem uvedl, že stativ je nutností, umím si představit situace, kdy instalace stativu, natož zapření fotoaparátu o cihlu na zítce by mohl být problémem. V takovém případě se sami zapřete o strom pro stabilnější pozici, zapněte ještě stabilizátor (pokud jej přístroj má), clonové číslo 4 (nebo nižší), čas expozice 1/15  a ISO 800. Pokud fotíte pouze ohňostroj bez okolí, udržíte klidně i 1/10 sec.     

Ostatní parametry      

Blesk samozřejmě vždy vypněte. Ostřete na místo, odkud ohňostroj odpalují a pak přepněte na manuální ostření, čímž jej uzamknete, nebo manuálně nekonečno. Fotografování ohňostrojů je trochu dílem náhody a počítejte s tím, že více snímků nebude úplně povedených. Pokud se vám fotografie na LCD displeji nezdají, neměňte parametry expozice okamžitě. Prostě v některých okamžicích svítí více a v některých méně.

 Manuálně f/5,3  1/30 sec. ISO 400

Kompozice

Nejdůležitější je volba stanoviště. Pro mě je přijatelnější, když snímek obsahuje i místo, odkud je odpalován ohňostroj, zvlášť pokud je tam silueta stromů, staveb, soch atd. O siluetě v popředí jsem se už zmínil. Ohnisko objektivu volte podle odstupu tak, aby to tam bylo. Snažte se vyplnit rám fotografie, aby tam nebylo moc tmy. Když je ohňostroj nad vodní hladinou, zakomponujte ji do snímku, efekt odrazu světel na vodní hladině je působivý.

Šťastný Nový rok 2016!