Úvodní stránka » Home » Fotografická technika roku 2016: Snímač APS-C v nové kvalitě

Fotografická technika roku 2016: Snímač APS-C v nové kvalitě

V uplynulém roce 2016 došlo k zajímavému posunu v kvalitě dvou nebo třech fotoaparátů se snímačem APS-C. Nedávno nemyslitelné srovnávání kvality snímku ze snímače velikosti APS-C s nedotknutelným Full-frame se stalo realitou. Způsobily to fotoaparáty APS-C: Nikon D500 a Fujifilm X-T2. I jejich cena se dostala na úroveň vstupních plnoformátových modelů.

Větší snímač má z fyzikálního hlediska jasnou výhodu v souvislosti s kvalitou fotografií. Nicméně ještě dostatečně velký APS-C, podpořený nejnovějšími technologiemi a nadopovaný nejlepšími procesory, algoritmy a moduly ostření mohou téměř sahat po nevyšších metách v obrazovém výstupu. Pokud k tomu připočítáme snadnější (levnější) výrobu přístroje i objektivů, kompaktnost a skutečnost, že cena low-end FF = high-end APS-C, je to na pováženou.

Třeba už pět let starý full frame Canon 6D s hanebnými jedenácti zaostřovacími body (z toho jeden! křížový) a 153 bodů ostření (z toho 99 křížových), respektive 325 bodů (z toho 91 křížových) u zmíněných APS-C přístrojů. Rozdíl je kolosální. Cena: Fujifilm a Canon, stejná. Nikon je dražší o 10 000 Kč. Ještě bych přidal fotoaparát Sony Alpha 6500, jehož cena je cca stejná jako uvedeného Canonu a Fujiflmu, který byl také představen v roce 2016. I on má vynikající výstup při APS-C snímači, ale kazí mi to menší výběr fakt drahých světelných objektivů.

Já, jako reportážní fotograf, bych preferoval Fujifilm, až na to, že při fotografování svateb chce zákazník vidět veeelkou zrcadlovku. Jasným vítězem a velkým překvapením mezi fotoaparáty uvedenými v roce 2016 je pravá zrcadlovka Nikon D500. Jeho poněkud vyšší cena má opodstatnění, protože se jedná o D5 v malém těle. Překvapivě dokazuje, že souboj mezi DSLR a CSC není tak jasný.

Nedávno jsem četl úvahu, že snímač velikosti APS-C je něco mezi nejlepšími přístroji full frame a snímači 4/3" a 1" se všemi jejich výhodami (i nevýhodami) menších snímačů. Tudíž APS-C je zbytečné a pro zákazníky nezajímavé. Ten, kdo chce nejvyšší kvalitu, zvolí plnoformát a ostatní Four Thirds nebo 1". Já si to nemyslím. Ve světle novinek roku 2016 v kategorii APS-C snímačů to vidím tak, že ten, kdo hledá nejvyšší kvalitu zvolí FF nebo vybrané APS-C a ostatní ……….