Úvodní stránka » Home » Fotoaparát v nové Microsoft Lumii 950 (XL) zase posunul hranici

Fotoaparát v nové Microsoft Lumii 950 (XL) zase posunul hranici 

Výrobci smartphonů investují stále více do jejich fotografické výbavy. Nejinak je tomu i u horkých novinek od Microsoftu (dříve Nokie) Lumie 950 a 950 XL. Microsoft se chce dostat v prodejích mezi elitu i pomocí těchto nových vlajkových lodí. Zdá se, že to není nereálné. Mimo jiné tomu napomáhávají i nové fotoaparáty smartphonů Lumia 950 a 950 XL, které jsou zase o level výš než konkurence. Pojďme se na ně podívat.

Specifikace zadního fotoaparátu

  • Snímač: 20 MPx BSI CMOS 1/2.4“
  • Objektiv: 6 prvků, Zeiss 26 mm (FF) f/1.9
  • Ostření: Automatické na bázi fázové detekce. Ostřící vzdálenost od 10 cm.
  • Stabilizace: OIS (6. generace)
  • Blesk: Natural, 3x LED
  • ISO: Max. 12800
  • Funkce: Backside-illuminated image sensor, PureView, True 16:9 sensor, Fast Focus, High resolution zoom

Fotoaparát přicházejících high-endových telefonů od Microsoftu se liší od těch stávajících (Lumia 1520) zásadně. Byl zcela inovován a hlavními rozdíly jsou: světlenost objektivu 1.9 je z 2.4 mílovým krokem, mírné zvětšení snímače na 1/2.4“, nová generace optické stabilizace, softwarové zpracování v podobě nových algoritmů.

Funkce „dynamické osvětlení“ umožní v jednom momentu pořídit snímek s bleskem i bez blesku. Díky  pokročilým algoritmům si můžete nasvětlení scény dodatečně měnit. U snímků s pohybem na scéně může zase fotoaparát pracovat s dvěma expozičními časy najednou. Snímač zaznamená scénu dvěma snímky. Jeden bude pro část obrazu s pohybem a druhý pro část statickou. Chytrý software z nich pak udělá jeden snímek.

Nově přestavené Lumie jsou už k dispozici na prodejnách Microsoft Store v USA. Nelze je zatím koupit, ale každý si je může vyzkoušet. Na internetu se objevují první zkušenosti i snímky z těchto fotoaparátů. U nás budou k mání v listopadu 2015 a už dnes si je můžete předobjednat za 16 500, respektive 19 000 Kč.

Microsoft na svém blogu zveřejnil článek a fotografie z nové Lumie. Není tedy divu, že fotoaparát vychvaluje. Uveřejněné snímky jsou tak úžasné, že kdyby takové byly z dvou třetin, tak je to naprostý průlom ve fotografické technice integrované v mobilech.

Dnes je jasné, že levnější fotoaparáty splnily své poslání a směřují do dějin digitální fotografické techniky. Už dneska jsou úspěšní profesionálové, kteří fotí mobilem (např. Hernandez Koci). Zatím zůstanu u svojí zrcadlovky. Nejméně reportážní fotografie je už u bezzrcadlovek a možná směřuje k mobilům. V každém případě je lepší mít použitelný, nenápadný foťák stále u sebe.

Mrkněte se na orig. fotografie a povídání Juha Alakarhu, ředitele společnosti Microsoft pro foto do telefonů.