Úvodní stránka » Home » Fotoaparát Samsungu Galaxy S7

Fotoaparát Samsungu Galaxy S7

Samsung představil svůj nejvýkonnější smartphone na Mobile World Congress  v Barceloně 21. 2. 2016. Měsíc je tak akorát, aby si ho všichni proklepli a vydali resumé. Nás zajímá samozřejmě fotoaparát a ten je podle všeho nejlepší, proto si ho představíme. V prestižním testu DxOMark, který porovnává kvalitu fotoaparátů v smarphonech, získal první pořadí. DxOMark u nového Galaxy S7 ocenil zejména expozici a kontrast. Nejvíc bodů získal při testu automatického zaostření. Úvodem musím uvést, že mě vždycky znovu překvapí, jak miniaturní modul, který se musí vejít do 7,7 mm krabice, může dělat tak skvělé fotografie.

Snímač je 1/2,5" PDAF (Phase Detection Auto Focus) s rozlišením 12 Mpx (4 032 × 3 024). To je pro mě příjemné překvapení. Zdá se, že fyzika vítězí nad marketingem a nesmyslnou honbou za megapixely. Předchůdce, Samsung Galaxy S6 měl 16 Mpx (1,12 µm). U Samsungu Galaxy S7 je velikost pixelů 1,4 µm oproti běžným 1 µm a to je 40 % navíc. Přímí konkurenti (LG, Lumia) mají 1,12 µm. Větší snímací prvky zachytí více fotonů (světla) při menším šumu a to je rozhodující parametr. Nový snímač může být Sony (čip IMX260) nebo ISOCELL S5K2L1 od Samsungu. Na internetu je dost srovnání a z nich plyne, že kvalita je stejná, tedy vynikající. Oba čipy disponují technologií Dual Pixel, což znamená, že každý prvek snímače se podílí na snímání obrazu i fázovém ostření. To je další, zásadní novinka, s kterou přišel první v roce 2013 Canon u svých zrcadlovek. Nové je i utěsnění přístroje proti prachu a vodě. Měl by vydržet v hloubce 1,5 metru po dobu 30 minut. Kamarád to zkoušel ve vaně a po testu s oroseným čelem konstatoval, že vše je OK.     

Až 4K video (3 840 × 2 160 px. při 30 fps) i optická stabilizace zůstávají. Objektiv je společně se snímačem srdcem každého fotoaparátu a nový objektiv s ohniskem 26 mm (po přepočtu) má světelnost f/1.7 oproti f/1.9 svého předchůdce. Ono se to nezdá, ale rozdíl světelností 1.4 a 2.0 je 1EV, což znamená, že 1.4 přivádí na snímač jednou tolik světla. Samsung nabídne také přídavné objektivy i s rybím okem.

Na telefonu si můžete v režimu Pro(fesional) manuálně nastavit všechny parametry expozice, vyvážení bílé, ostření a snímky uložit i v RAW datech pro pozdější zpracování na JPEG fotografie.

Nový Samsung Galaxy S7 disponuje nejlepším fotoaparátem (zatím). Na webu je spousta fotografií z tohoto přístroje. Jejich kvalita je skvělá a při nedostatku světla dechberoucí. Teď už víme, proč tomu tak je. Pro mě, jako fotografa, je to telefonující fotoaparát. Nedivím se, že někteří profesionálové používají ke své práci tento fotoaparát nebo jemu podobný. Také se nedivím, že výrobci kompaktních fotoaparátů s malým snímačem se kroutí. Rovněž se nedivím, že zákazníci si nekupují kompakty a ti co zbyli, se přeorientovali na zrcadlovky a hlavně na systémové kompakty.