Úvodní stránka » Jak fotografujeme » Fotil jsem finalistky České Miss tři dny před finále

Fotil jsem finalistky České Miss tři dny před finále

V secesních kulisách Grégrova sálu Obecního domu se sešli všichni aktéři České Miss 2016 a novináři. Jak vypadá korunka budoucí královny krásy a jak se cítí finalistky soutěže Česká Miss tři dny před slavnostním galavečerem. To byla hlavní témata příjemného odpoledne, které moderoval Leoš Mareš a Libor Bouček.

Po fotografické stránce to nebylo úplně jednoduché. Strop je vysoko, navíc členitý a barevný. I stěny mají syté barvy. Takže zbývalo využít nemnoho stálého světla při nastavení vysokého ISO. Potřeboval jsem však kratší časy expozice a občas i vyšší clonu pro hloubku ostrosti, což ještě stálé světlo omezilo. Řešením bylo použít blesk přímo s přimícháním dostupného stálého světla. Někde se dalo světlo blesku odrazit od stropu, například na pódiu. To, jaký bude poměr stálého světla a dodaného bleskem, ovlivní nastavení expozice na stálé světlo. Čím méně blesku, tím lépe. Z toho plyne: dle možnosti a záměru nejnižší clona, nejdelší čas expozice a nevyšší ISO.

Ještě bych se zmínil o odrazné destičce zabudované v zábleskové hlavě. Je určena na přidání odlesku do očí (catch light), který je žádoucí. Při otočené hlavě blesku vysunutá destička vyšle max. 10 % světla dopředu a vytvoří ony odlesky v očích. Pokud to kombinujete s promyšleným odrazem světla blesku zpět od stropu a stěn, je to OK. Pokud se většina světla nevrátí, kam chcete, posíláte ho kamsi do vesmíru. TTL režim blesku je „chytrý“ a když se nevrátí dost světla z přeblesknutí, zvýší výkon (pokud na to má), ale často marně. Je to podobné, jako byste chtěli vymáčknout z osmiválcového auta stejný výkon s odpojením sedmi válců. Často je vidět fotografy s nastavenou zábleskovou hlavou na 45° a vysunutou destičkou. Když je objekt zájmu blíž, jde většina světla blesku na pozadí (pokud se má kde odrazit a zároveň blesk zajistí dostatečný výkon).

Při špatných podmínkách pro odraz světla blesku upřednostňuji blesk přímo s případnou kompenzací jeho výkonu do minusu a maximálním využitím dosažitelného stálého světla.       

Zítra v sobotu 2. 4. 2016 můžete sledovat přímý přenos slavnostního galavečera volby české královny krásy. Já tipuji Kristýnu Kubíčkovou, která soutěží s číslem 1.