Úvodní stránka » Editujeme » Efektivní a opomíjený nástroj Photoshopu

Efektivní a opomíjený nástroj Photoshopu

Méně frekventovaným nástrojem Photoshopu je příkaz Použít obraz (Apply Image). Přitom je velice prospěšný a intuitivní. Jak už to u Photoshopu bývá, je mnoho variací užití Apply Image. Zaměřím se na zvýraznění nebo potlačení detailů a struktur.

V principu vytvoříte novou vrstvu, kterou vyměníte za kanál, který nejlépe vyhovuje vašemu požadavku na zvýraznění (potlačení) detailů. Příkaz Použít obraz umožňuje zkombinovat vrstvu a kanál z jednoho obrazu (zdrojového) s vrstvou a kanálem druhého obrazu (cílového).

 

  • duplikujte vrstvu upravované fotografie (Ctrl+J).

  • klepněte na jednotlivé kanály v paletce „Kanály“ (Červený - Ctrl+3, Zelený - Ctrl+4, Modrý - Ctrl+5). Prohlédněte pečlivě,  v kterém kanálu budou nejméně patrné nedokonalosti na pleti dívek. Je jím červený kanál, jak to u portrétů bývá. Až prohlídku kanálů skončíte, aktivujte složený kanál RGB (Ctrl+2).

R, G, B

  • na paletce vrstev aktivujte vrstvu 1. Otevřete okno Použít obraz (Obraz > Použít obraz). Jako zdroj bude příslušný obrázek, vrstva Pozadí, kanál Červená. Vložíte ho tím do obrázku ve vrstvě 1. To je označeno jako Cíl. Klikněte na OK. Okno se zavře a provede příkaz.

  • fotografie je nyní černobílá jako červený kanál. V paletce Vrstvy označte režim prolnutí Světlost. Tím použijete světlost horní vrstvy a barvy z vrstvy spodní. Sloučíte vrstvy (Ctrl+E) a je hotovo.

Jestliže změníte režim prolnutí v paletce Vrstvy před otevřením okna Použít obraz, tak přepínáním kanálů v dialogu Použít obraz vidíte změny výsledné fotografie (pokud máte zatrhnuto Náhled).

Původní, nijak neupravený snímek a výsledná fotografie pouze s popsanou úpravou.

Jak v okně Použít obraz, tak v paletce Vrstvy je mnoho dalších nástrojů krytí efektu aj. Na tento obrázek jsem použil ještě černou masku vrstvy v paletě Vrstvy a nechal jsem jas červeného kanálu působit jenom na obličej a krk dívek. Tím jsem zachoval sytost barevných květin kolem krku a zároveň jsem nezesvětlil ucho a zejména ruku v popředí, která nemá být dominantní.

Finální obrázek s maskou vrstvy

Mám rád tento postup mimo jiné proto, že je v základním provedení velmi rychlý. Nezabere víc než několik minut a to se dnes cení. Ze zkušenosti vím, že když vidím tutoriál s třiceti vrstvami a pěti stránkami popisu, tak je pro mně z praktického hlediska těžko použitelný.

Pokud si chcete s obrázkem pohrát, vytipujete, které pasáže mají v jakém kanálu nejlepší kresbu. Vytvoříte novou, sloučenou vrstvu (Shift+Ctrl+Alt+E), její kopii (Ctrl+J) a stejným postupem aplikujete jas příslušného kanálu, který pomocí masky vrstvy pošlete na vytipované místo obrázku. A tak pořád dokola.

Photoshop nejde kompletně ovládnout, ale je možné maximálně jej využívat pro vaši práci. Přiřaďte do svého repertoáru funkci Použít obraz.