Úvodní stránka » Home » Dva nové superzoomy Nikon Coolpix

Dva nové superzoomy Nikon Coolpix

Nikon Coolpix A1000 a B600 jsou dva nové kompakty s extrémními rozsahy ohniskových vzdáleností jejich pevných objektivů. Oba mají hodně podprůměrné parametry a míří na neinformované zákazníky. Je s podivem, jak se pevně drží mýtus o zoomu ve smyslu čím větší, tím lepší. Opak je pravdou. Už jsem tady snášel argumenty mnohokrát. Týkají se technické kvality i kompozice snímků, respektive nutnosti malých snímačů pro takové zoomy, kompromisů v optické stavbě objektivů a nutkání fotografovat všechno z jednoho místa.

První, lepší z obou špatných, je Coolpix A1000. Jeho snímač CMOS BSI 16 Mpx 1/2,3". Je tedy menší, než u nejlepších smartphonů. To platí i pro světelnost objektivu nového Nikonu, která obnáší mizerné hodnoty F3,4 až 6,9 při rozsahu ohnisek 24 až 840 mm (35x zoom). Třeba takový mobil Huawei P20 Pro má snímač 1/1,7" a objektiv F/1,7 (bez zoomu). Pozitivní u tohoto Coolpixu jsou relativně kompaktní rozměry, snímání do RAW, dotykový a výklopný displej a elektronický hledáček s nevalnými specifikacemi, ale je tam. Avizovaná cena: 11 000 Kč.

Coolpix B600 má dokonce 60x zoom (24 až 1440 mm) a o fous lepší světelnost (F3,3 až 6,5), která nic neřeší. Negativa zůstávají jako u předešlého fotoaparátu a ještě přibyly další, jako např. pouze automatické nastavení expozice. To, co jsem uvedl jako pozitiva, tento B600 postrádá. Za 9000 Kč si koupíte hračku (první písmeno bych i vyměnil).

Dalšími specifikacemi se nebudu zabývat, jenom uvedu jednu, která je signifikantní. Oba fotoaparáty mají funkci Dynamic Fine Zoom. To zní vědecky. Prodlužuje to prý zoom dvojnásobně. Přesněji řečeno to udělá výřez fotografie a zvětší ho, stejně jako u výřezu v editoru. Jak víme, kvalita takového zvětšeného výřezu je chabá. Optika v tom nehraje žádnou roli. Ve zpracování obrazu je patrně malý rozdíl (slučování pixelů do bloků), ale i to udělá editor. Shrnuto: Dynamic Fine nic nestojí a vymysleli to marketingoví odborníci, spoléhaje na neinformovanost zákazníků.

Abych to uzavřel optimisticky. Tyto foťáky jsou pro toho, kdo chce zachycovat různé detaily a nepřiblížit se. Jo, zapomněl jsem, že clona 6,9 a malý snímač vyžadují hodně světla, takže nejlépe při slunečné obloze.