Úvodní stránka » Home » Dva nové objektivy pro zrcadlovky Pentax

Dva nové objektivy pro zrcadlovky Pentax

Společnost Ricoh oznámila dva nové objektivy pro své zrcadlovky Pentax. Jedná se o širokoúhlý zoom s velmi dobrou světelností pro snímače velikosti APS-C a pevnou, hodně světelnou padesátku, určenou pro plný formát. Oba objektivy náleží do nové generace řady Star s nejvyššími ambicemi.

HD Pentax-DA* 11-18mm F2.8

Opravdu širokoúhlých objektivů pro snímače APS-C je jako šafránu. Důvodem je to, že snímač APS-C zobrazí úhel záběru o 1,5 x užší než pro plný formát a tomu odpovídá i konstrukce objektivu. Nicméně v tomto případě je i přepočtený rozsah ohnisek velmi příjemných, širokoúhlých 16,5 až 27mm umocněných velmi dobrou hodnotou nejnižší clony 2.8. Tím se nový objektiv posunul mezi skla nejvyšší třídy. Dá se předpokládat odolnost vůči povětrnostním vlivům a další prémiové hodnoty. K dispozici bude v létě.  

HD Pentax-D FA * 50mm F1.4 SDM AW

Jedná se o zlatý standard mezi objektivy pro full frame. V této světelnosti míří o level výš. Samozřejmě ho lze použít i pro snímač APS-C, což z něj dělá 75mm nejen portrétní ohnisko. Bude osazen nově vyvinutým motorkem SDM (motor Supersonic Direct-Drive) pro rychlejší a tišší provoz AF. AW (All-Weather) zajišťuje odolnost proti povětrnostním vlivům. Minimální vzdálenost fotografování je 40 cm. Uvedení na trh je plánováno na jaro 2018.

Další informace, včetně cen, budou k dispozici v roce 2018. Mám pro Pentax slabost proto, že jsem ho měl v dobách filmových a také to byla moje první zrcadlovka v době digitální. Poněkud nekriticky musím dodat, že zrcadlovky Pentax K-1  (full frame) a Pentax KP, respektive K3 II (APS-C) jsou neprávem opomíjeny. Možná je nové objektivy zatraktivní.