Úvodní stránka » Aktuality » Dva nové objektivy FUJINON GF pro fotoaparát GFX 50S

Dva nové objektivy FUJINON GF pro fotoaparát GFX 50S

Středoformát s velikostí snímače 43,8 x 32,9 mm, taková je bezzrcadlovka Fujifilm GFX 50S, o které jsem vás informoval zde. Napsal jsem tam „je zřejmé, že Fujifilm investoval do středoformátu mnoho lidských i finančních zdrojů a bude jej dál rozvíjet a šlechtit.“ A tak se také děje. K šesti GF objektivům (bajonet G) pro střední formát systému GFX přibydou další dva.

FUJINON GF110mmF2 R LM WR

Je to portrétní objektiv s úhlem záběru 27,9°. Jeho ohnisková vzdálenost v přepočtu na full-frame je 87 mm. Vysoké rozlišení v celém zorném poli a pohledný bokeh je v segmentu středoformátových objektivů unikátní. Objektiv je složen z 14 optických prvků v 9 skupinách (4 ED). Clona má devět lamel a její maximální hodnota je F22. Rozměry a hmotnost: 94,3 mm x 125,5 mm, 1010g. V červnu 2017 se začne prodávat za 2800 $.  

 

FUJINON GF23mmF4 R LM WR

Tento objektiv má ohniskovou vzdálenost ekvivalentní 18 mm (FF). Nabízí minimální zkreslení i přes velmi široký úhel záběru, vysoké rozlišení až do okrajů snímku a vysokou ostrost obrazu. 15 optických prvků ve 12 skupinách (2 asférické, 1 super ED, 3 ED) potlačuje zkreslení i při velkém úhlu dosahujícím 99,9°. Nano GI vrstva zabraňuje vnikání světla do objektivu z úhlopříčných směrů v důsledku širokoúhlé konstrukce objektivu a omezuje zdvojení obrazu a přesvícení. Velmi je potlačena i chromatická aberace a vysoké je rozlišení až k okrajům snímku. Devítilamelová clona dosahuje maximum F/32. Rozměry a hmotnost: 89,8 mm x 103,0 mm, 845g. V červnu 2017 se začne prodávat za 2600 $.

Oba objektivy umožňují rychlé a tiché automatické ostření díky lineárnímu motorku. Jsou utěsněné proti prachu a vlhkosti. Špičkový výkon a spolehlivost odpovídá jejich použití na profesionální úrovni. Musím podotknout, že vyrobit objektiv pro tuto velikost snímače je podstatně náročnější než pro full-frame, natož APS-C nebo dokonce 4/3.

Pro fotoaparát FUJIFILM GFX 50S vyjde také na konci května 2017 nový firmware, který přidá fotoaparátu nové funkce jako možnost propojení přes Wi-Fi a zlepší operabilitu fotoaparátu.

Středoformátový systém GFX je unikátní, profesionální a drahý, i když ne tak jako konkurence, které není mnoho.