Úvodní stránka » Aktuality » Dva nové fotoaparáty Panasonic Lumix (nový standard kompaktů)

Dva nové fotoaparáty Panasonic Lumix (nový standard kompaktů)

Na právě skončeném veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas předvedla společnost Panasonic dva nové kompaktní ulrazoomy Lumix. Řada fotoaparátů Lumix je velmi povedená jak designem tak většinou i technickými parametry. Mně přidává na jejich atraktivnosti také objektiv, s nápisem Leica.

Nový standard kompaktních fotoaparátů

Skutečností je, že kompakty s malými snímači jsou pod tlakem mobilních telefonů vymírající kategorií. Velikost snímače je u fotoaparátu zásadní pro kvalitu fotografií a telefony nemohou (zatím) implementovat větší snímače, i když se mnohé mění. Nová Lumia 950 má senzor 1/2.4" typu BSI, Sony řady Xperia Z mají Exmor RS 1/2.3", Lumia 1020 disponuje snímačem 1/1,5". Smartphone Panasonic Lumix CM1 se označuje jako Smart Camera, čili chytrý fotoaparát, který umí telefonovat. Má snímač o velikosti 1", což je hodnota high-endových kompaktů. Fotografie vyfotíte pomocí objektivu Leica DC Elmarit světelnosti f/2,8. Zatím je to takový zkušební, dost drahý kousek, ale leccos naznačuje.

U kompaktních fotoaparátů je v podstatě novým standardem velikost snímače od 1 palce a dobrý objektiv, aby mohl ještě uspět. Důležité je slovo ještě, možná by bylo vhodnější slovo zatím. 

Nový Panasonic Lumix DMC-TZ 100

Lumix DMC-TZ 100 splňuje nový standard pro kompaktní fotoaparáty. Má snímač velikosti 1" s rozlišením 20,1 Mpx a objektiv Leica f/2,8-5,9 DC s hybridním, pětiosým stabilizátorem. Je to desetinásobný zoom 25 až 250 mm. Není to ještě ultrazoom (nebo je to nový typ ultrazoomu) a má příjemný rozsah ohnisek pro cestovatele. Ostatní specifikace fotoaparátu Lumix DMC-TZ 100 stojí také za pozornost. 4K video (v MP4 natáčí v rozlišení 3840x2160 rychlostí 25 snímků/sec., do AVCHD točí ve Full HD (1920x1080) rychlostí 50). Lumix TZ100 umí 4K Photo. To umožňuje uložit libovolný snímek z videozáznamu jako samostatnou fotografii s 8 megapixely. Díky 4K videu je k dispozici funkce Post-Focus, kterou jsem zmínil zde. Fotografie z krátkého 4K videa v rozlišení 3840×2160 pixelů se ukládají rychlostí 30 snímků za vteřinu a objektiv přitom přeostřuje do 49 různých, logických oblastí v záběru. Při prohlížení fotografie klepnete na displej v místě, kde chcete mít zaostřeno a systém vybere z paměti snímek, kde je zaostřeno do této roviny. Uloží jej jako samostatnou fotografii. O vše se stará procesor Venus Engine. Sekvenční snímání: 10 obr/sec. (v plném rozlišení bez přeostřování, s přeostřováním pak 5 obr/sec). Lze nastavit až 12 800 ISO. Elektronický hledáček má úhlopříčku 0,5 cm a rozlišení 1 166 000 pixelů. Dotykový displej má úhlopříčku 7,6 cm a rozlišení 1 040 000 bodů. Příjemné jsou rozměry 110,5 × 64,5 × 44,3 mm a váha 312 g. Samozřejmosti je WiFi.

Prodávat se začne v březnu za 700 dolarů. U nás ještě cena nebyla stanovena. Já mám za hvězdu mezi kompakty Panasonic Lumix LX100, který má kratší zoom, světelnější objektiv a větší snímač. Zase se nevejde pohodlně do kapsičky košile. Nový Lumix DMC-TZ 100 vychází vstříc požadavku na vícenásobný zoom, což nezcela chápu, ale respektuji. Nový fotoaparát je pro mě prototyp nového pohledu na ultrazoom a na cestování bych ho chtěl mít v kapsičce košile.

Nový Panasonic Lumix DMC-TZ80

Rovnou řeknu, že bych ho nechtěl mít při cestování v kapsičce své košile. Je to starý známý ultrazoom, který chce oslnit třicetinásobným zoomem na úkor velikosti snímače a světelnosti objektivu. Jakoby Panasonic chtěl ukázat jak ano (u předešlého modelu) a jak ne. I když i u tohoto fotoaparátu jsou velmi pokročilé technologie 4K video, 4K Photo, Post-Focus. Zde je specifikace Lumixu TZ80: 18 Mpx snímač 1/2,3", tím bych mohl končit, ale pokračuji. Maximální ISO 6400.  Sekvenční snímání 10 sn./sec. (s jednorázovým zaostřením). Objektiv Leica s rozsahem 24–720 mm (po přepočtu na FF) s hybridním, pětiosým stabilizátorem, 30× zoom světelnosti F3,3–6,4. Elektronický hledáček má úhlopříčku 0,5 cm a 1 166 000 obrazových bodů. Pevný dotykový displej ovelikosti 3" disponuje 1 040 000 body.

Kvituji možnost kompletního manuálního ovládání a zejména pokročilé technologie plynoucí ze 4K, o kterých jsem se už zmínil. Rozměry a váha: 112 × 64 × 38 mm, 282 g. Cena 450 dolarů.

Je to pořád stejná písnička. Fyzikální zákony jsou neúprosné. Nelze za normálních podmínek vyrobit velmi světelný zoom s velkým rozsahem ohnisek na velký snímač. Zákazníci z nějakých záhadných důvodů slyší právě na rozsah zoomu a nevadí jim špatné ostatní dva parametry. Přitom jediný zoom se dá většinou nahradit odstupem od fotografovaného objektu. Navíc platí, že čím delší zoom, tím větší kompromisy v jeho stavbě v neprospěch obrazového výkonu.   

Dva nové fotoaparáty od Panasonicu jsou z povedené rodiny Lumix s velmi vydařeným designem. Lumix DMC-TZ 100 je prototypem nového pojetí ultrazoomu, cestovatelského fotoaparátu do kapsičky s vynikající kvalitou snímků, který by mohl odolat smartphonům. Lumix DMC-TZ80 je pak přesným opakem a ukazuje, proč kompakty tak rychle podlehly tlaku fotoaparátů ve smartphonech.