Úvodní stránka » Pojmy » Domke F-2: Velký test fotografické legendy

Domke F-2: Velký test fotografické legendy

Fotografická brašna Domke F-2 má jedinečné postavení mezi ostatními zavazadly. Je to tím, že je prověřená dlouhými roky užívání v nejdrsnějších podmínkách mnohými fotografy. Neznám zavazadlo na fotografickou techniku, které se vyrábí bez změny čtyřicet let a stále se za nemalý peníz prodává.

Protože neexistovala odpovídající zavazadla, vedení Philadelphia Inquirer nabídlo Jimu Domkemu proplacení 20 brašen, které sám navrhne a jejich cena bude přijatelná. Inspiroval se rybářskými taškami. Vše konzultoval s kolegy fotoreportéry a prováděl úpravy svého návrhu. Akceptoval třeba protiskluzové gumy do ramenního popruhu nebo zvýšení tašky, aby mohly být uloženy na výšku i teleobjektivy. Tak vznikla v roce 1975 legendární Domke F-2.


Je veskrze funkční, perfektně zpracovaná (stále v USA), odolná a v detailech důmyslná. Vypadá jako taška na nářadí instalatéra nebo na pracovní oděv a svačinu horníka. Když si přelepíte malý nápis Domke na stranách a skromně se obléknete, tak vám i v oblastech, kde je bída a hlad spíš něco dají, než něco seberou.


Subjektivně majitelé F-2 říkají, že je krásná, fantastická atd. I já to tvrdím a přidávám, že vše je orientováno na potřeby fotografa – reportéra. To, že bude ještě pěkná, respektive pěkně ošklivá, neplánoval snad ani pan Domke. Někdo se mnou asi nebude souhlasit, ale moje tvrzení bych podepřel nespočetnými komentáři na internetu.


Vlastním F-2 v černé barvě. Prodává se ještě v barvě olivové a pískové. Jsou vyrobeny z velmi silného, nikoli tvrdého, bavlněného plátna. Další typ se vyrábí v provedení RuggedWear hnědá. Ta je z méně silného plátna potaženého voskem a speciálním olejem.

V hlavním prostoru zabírá téměř 2/3 místa mírně polstrovaný čtyřdílný originální modul. Můžete jej modifikovat přepážkami na suché zipy a celý posouvat v hlavním prostoru. Na každé straně modulu lze polstrování vyjmout. Brašna má dvě kapsy na bocích s klopami na suchý zip. Vpředu jsou dvě kapsy, které společně s hlavním prostorem zakrývá víko. To se zavírá suchým zipem a napevno karabinkami ke kroužkům.


Na víku je zevnitř kapsa na zip. Zadní stranu tašky zvenku kopíruje velká kapsa volně přístupná shora. Ve švu mezi zadní a boční kapsou je na každé straně ocelový kroužek. Brašna je opatřena popruhem „Gripper Strap“ a odnímatelným, menším popruhem na nošení v ruce. Dno celého hlavního prostoru pokrývá vyjímatelná, ochranná deska. Hmotnost tašky je 1,4 kg.


Max. venkovní rozměr podle mého měření je:     D 50,2 cm x Š 20,0 cm x V 29,0 cm

 

Min. venkovní rozměr podle mého měření je: D 36,0 cm x Š 16,0 cm x V 22,5 cm

Vnitřní rozměr hl. prostoru dle mého měření je: D 34,0 cm x Š 15,0 cm x V 19,5 cm

 Musím podotknout, že všechny prostory se přizpůsobují obsahu, takže i vnitřní naměřené rozměry hlavního prostoru jsou stavem bez obsahu. Nasimuloval jsem maximální délku objektivu, který se ještě vejde na výšku do čtyřdílného organizéru a dostal jsem hodnotu 25 cm. Můžete si přikoupit (bohužel ne u nás) další, pro vás vhodný, Domke organizér na model F-2.  

K fotografovi je taška nenáročná a přívětivá. Lámal jsem si hlavu s rozměry brašen a porovnával nabídku. Chtěl jsem takovou, aby se do ní vešla zrcadlovka se základním zoomem, další až tři objektivy (včetně 70-200mm f/2,8), blesk, drobné příslušenství, láhev s pitím, slabý svetr, pláštěnka, tablet a přitom abych nevypadal jako nepálský šerpa.

Když jsem ji poprvé rozbalil, působila jako spíše menší brašna. Domke F-2 nevypadá velká, ale hodně se do ní vejde. Pro mě úžasná vlastnost.

Co se týká prostoru pro umístění výše uvedeného, jiné brašny jsou zbytečně velké a jejich poměr stran nevhodný. Objektiv Canon 70-200mm f/2,8 je i s krytkami vysoký 22 cm. Vnitřní prostor jiných tašek pro tento objektiv je pro jistotu vysoký okolo 26 cm. Společně se zbytečnou, silnou vrstvou molitanu ve víku a na dně brašny se dostaneme tak na 32 cm.

Domke F-2 má vnitřní prostor vysoký 19,5 cm, kam se spolehlivě vejde 22 cm vysoký objektiv (2,5 cm přečnívá). Bez nadbytečného polstrování je venkovní výška s tímto objektivem 25,5 cm (s prázdnou kapsou na víku zevnitř). 6,5 cm méně na výšku tašky je znát. Totéž je s šířkou. Potřebuji umístit do brašny zrcadlovku na šířku. 15 cm je přesně, nic navíc. Venkovní rozměr 16 cm (bez naditých předních kapes) naznačuje, že přibylo jenom silné plátno. Žádné vrstvy molitanů mezi fotoaparátem a prostorem pro tablet a ještě mezi tabletem a pláštěm tašky. To samé je na délku.

Jedna prázdná boční kapsa zvyšuje délku brašny přibližně o 2 cm, rovnoměrně plná o 5,5 cm, zcela zaplněná o 8 cm.

Velká flexibilita F-2 je v tom, že prázdné kapsy okolo hlavního prostoru se k němu připlácnou a zabírají minimální místo. Jejich naplňováním se zvyšuje kapacita brašny a legitimně i rozměry. Také hlavní prostor se ve velké míře přizpůsobí jeho obsahu.

Maximálně naplněná taška se roztáhne nejvíc na délku a pak vypadá jako jezevčík.

Je s podivem, proč jsou některé brašny polstrované tak, že by ochránily foťák i při srážce s autem. Normální aparát s objektivem přivěšený na krku, na rameni nebo u pasu naráží na fotografa a nemá žádnou ochranu. K tomu je stavěný. Proč by u fotografické brašny nestačilo silné plátno, mezi objektivy lehké polstrování (aby se neomlátily navzájem) a na dně výztuha pro ochranu techniky při hození, respektive pádu brašny na zem.

Kapsy okolo celého hlavního prostoru rovněž chrání nejcennější vybavení další vrstvou plátna a svým obsahem. Speciální výztuha dna vysoká 1,8 cm má schopnost velmi účinně chránit techniku v hlavním prostoru zespoda. Je složena ze dvou částí. Spodní je téměř tvrdá a horní skoro měkká.

U mnoha zavazadel na fotografickou techniku mám pocit, že když se jich někdo dotkne zapálenou cigaretou, tak se ze všech použitých syntetických materiálů stane velký škvarek a fotograf musí vybavení odhodit, aby zachránil svojí kůži.

Bavlněné plátno použité na Domke F-2 má fantastickou vlastnost. Je měkké a ničím nevyztužené jaksi obemkne tělo fotografa, připlácne se k němu a drží. Nemlátí se okolo. Ostatní „cihly“ narážejí na fotografa vlastně stále v jednom bodě. Domke drží na více bodech a i tím přispívá k ochraně techniky (i fotografa). Celá brašna je zpevněná popruhem, který jakoby pokračoval v linii toho ramenního dále na bocích a spodní části hlavního prostoru.

Pro tento článek jsem se nechal výjimečně vyfotografovat. Snímek je aranžovaný, pořízený na zimním stadionu v Teplicích.

Dva ocelové kroužky na zadní straně jsou vhodné třeba pro připevnění brašny k tělu kusem provazu nebo popruhu. Tak je pevně fixována k tělu. Jednoduché a často potřebné.  

Třešničkou na dortu je široký popruh přes rameno s všitými gumovými pruhy po celé délce, které nekloužou a ocelové karabinky na uzavření přední klopy. Popruh má dvě zkracovací přezky, takže se nemůže stát, že jedna vyjde na rameno.

Karabinky se dobře otevírají ze strany fotografa a velmi špatně ze strany zloděje. Jsou na krátkém popruhu, který je možno prodlužovat. Tak regulujete přesah víka nad hlavním prostorem, tedy jeho výšku a tím délku objektivu, který můžete umístit nastojato.

  

Naložená taška nikde netlačí, nedře, nic nepřekáží a je dobře vyvážená. Popruh je umístěn tak, že se taška přimyká k tělu a přitom se za žádných okolností nepřevrátí. Na zemi sedí jako přibitá. Když spadne, tak na dno. Technika je dobře a rychle dostupná a také sbalená. Když ji dám při delší cestě šikmo přes záda, sedí skoro jako batoh. Takto je použitelná i na kole.

Na dně zvenku je plátno a protiskluzový popruh, takže když ji uložím do kufru auta, tak ji najdu na stejném místě. Měl jsem jednu brašnu se silonovým dnem a těmi velkými kovovými cvoky v rozích. Myslím, že by byla vítězem na bobové dráze.


Silná, odolná plátna spojujeme se stany nebo jeansy. Plátno na výrobu tašek Domke je ještě silnější a pevnější. Překvapivě tímto plátnem neproteče normální déšť. Pro sichr je dobré impregnovat brašnu vhodným sprejem, aby se stala plně voděodolná. Používám Salto Proof na textilie s nanotechnologií (k dostání ve Sportisumu). Provedu jeden postřik, po zaschnutí druhý a můžu jít do deštného pralesa.

Horní víko tašky je tak tvarované, že nad hlavním prostorem a předními kapsami vytváří jakousi nakloněnou stříšku, která dokonale chrání proti dešti. Žádné zipy, které zdržují a jsou nespolehlivé.   

To nejlepší na závěr: nemusíte příliš hledět na nějakou tu skvrnu nebo špínu na této brašně. Vyjmete čtyřdílný modul a výztuhu dna a pak brašnu hodíte společně s ponožkami do pračky (mimo RuggedWear). Dá se v pohodě nosit i bez fotoaparátu na sport či nákup. Když se něco vylije, nevadí. Hodí se i jako příruční zavazadlo na cesty. Bez dna a vnitřního modulu se přizpůsobí ještě více obsahu. Můžete ji také jako placku přihodit do kufru na cesty.           

Brašnu vymyslel fotoreportér pan Domke dávno před nástupem digitální fotografické techniky. Její postranní i přední kapsy jsou dostatečně velké, určené primárně na filmy a filtry. Malé předměty typu paměťových karet není kam dát. Náprava je velmi jednoduchá. Vložte do jedné přední kapsy příhodné pouzdro (např. na paměťové karty, plátěnou peněženku nebo organizér do kabelky). Do pouzdra můžete dát i baterie a jiné drobnosti. Vlastně je to výhoda, protože drobné kapsičky a zipy jsou u každé brašny nejméně odolné části. Mé pouzdro Case Logic stálo 127 Kč i s poštovným a až se rozbije, koupím nové.


Toto pouzdro je svými rozměry ideální na umístění do jedné z předních kapes. Po zkušenostech z terénu jsem vyrobil červené vlaječky na rozlišení použitých paměťových karet a baterií.    

Zhotovil jsem si jednoduchý popruh. Používám ho k připevnění brašny přes dva zadní kroužky k pasu. Tentýž popruh zhusta používám i jako stabilizační příčný pás. Jednu karabinku zaháknu za zadní kroužek na brašně a druhou za plovoucí oko, které jsem připevnil na hlavní popruh. Když je třeba, odlehčí tlaku na rameno a pevně zafixuje tašku při rychlých pohybech.     

PanJim Domke sice zadání splnil a navrhl cenově přijatelnou brašnu, ale asi netušil, že prodejnost bude tak fenomenální. V tržním prostředí s poptávkou roste i cena. Domke F-2 u nás obchody až na malé výjimky nenabízejí. Nyní se prodává za gigantických 5 290 Kč. Podobné je to i v Evropě. E-bay po zaplacení poplatků na tom není lépe. Vyhlášený obchod B&H v New Yorku ji prodává za nejlepší cenu 109 $. Já jsem zaplatil v Kanadě 160 $ (CAD). Inu je to asi nejdražší kus plátna (dobře ušitý).


Typ Domke Chronicle má být následovníkem F-2. Myslím, že je to pouze přání výrobce. Kvalit svého předchůdce nedosahuje, protože ho navrhli inženýři. Také cena je vysoká snad i pro Američany. Ve zmíněném obchodě B&H stojí 320 $. Eventuelní cenu u nás raději neodhaduji.

Legendární Domke F-2 je spolehlivým pomocníkem profesionálních fotografů po celém světě. To bohužel způsobuje, že někteří fotografové si ji kupují jen kvůli své image. Škodí to značce a pro některé fotografy to může být argument proti její koupi.

 I tak vypadá funkční F-2. Fotoreportér ji měl na rameni vždy celý den, jak píše. Když si koupil novou, zvolil opět Domke F-2. (autor: Stardan)  

Kdo tuto tašku nepoužívá, těžko ji objektivně posoudí. Kdo ji zažil a přišel o ni třeba totálním opotřebením (pokud byl při koupi dost mladý) nebo ztrátou, pořídí si tutéž. Mimochodem opotřebením neztrácí na funkčnosti.

Otázka tedy zní: Domke F-2 ano či ne. Je nejlepší, takže ano. Je nejdražší, takže………