Úvodní stránka » Aktuality » Další objektiv Viltrox - 85mm F1.8 pro Nikon Z

Další objektiv Viltrox - 85mm F1.8 pro Nikon Z

Čínská společnost Viltrox je poslední dobou velmi aktivní ve výrobě nových objektivů. Tentokrát uvedla portrétní objektiv 85mm F1.8 STM pro full frame bezzrcadlovky Nikon Z. Tentýž objektiv je už možné sehnat pro fotoaparáty Fujifilm X a Sony E (psal jsem o něm zde).

Nový objektiv je vyroben z kovu a jeho optická soustava se skládá z deseti prvků v sedmi skupinách, včetně jednoho prvku ED a čtyř SR. Nechybí nanopovlak pro eliminaci odlesků. Autofokus pohání STM motorek a zaostřuje od 80 cm. Integrovaný microUSB port, umístěný na zadním kovovém držáku objektivu, slouží k aktualizaci firmwaru. Devět lamel clony dosahuje maxima F/16. Rozměry a hmotnost: Průměr 80 mm (filtry 72 mm), délka 92 mm, hmotnost 540 gramů.

V pro N.jpeg

Stanovená cena 399 $ je téměř o polovinu nižší než za kolik se prodává 85 mm F1.8 od Nikonu. Ten od Nikonu je utěsnění proti prachu a vodě. Pátral jsem, v čem je „poloviční rozdíl“ a zjistil jsem, že v čínské levné pracovní síle a taky v tom, že Viltrox je na trhu nováčkem. Podle reakcí na jejich objektivy to není v žádném případě horší kresbou, respektive optickým výkonem. Poměr cena/výkon nového objektivu je nedostižná. Bravo!