Úvodní stránka » Aktuality » Další nové fotoaparáty Fujifilm: X-E2S a X70

Další nové fotoaparáty Fujifilm: X-E2S a X70

Zároveň s novou vlajkovou lodí pro reportéry X-Pro2 přichází Fujifilm s dalšími zajímavými typy fotoaparátů. Jsou jimi Fujifilm X-2ES a Fujifilm X70. Jak je dobrým zvykem, oba jsou designérské kousky v retro stylu s perfektním dílenským zpracováním se snímačem velikosti APS-C.

Fujifilm X-E2S

Jedná se o prémiový, bezzrcadlový fotoaparát s výměnnými objektivy, kompaktním tělem a elektronickým hledáčkem pracujícím v reálném čase. Horní a přední díl je vyroben z hořčíkové slitiny stejně jako ovládací prvky umístěné na horní části fotoaparátu. Fotoaparát je vybaven senzorem APS-C s rozlišením 16.3 Mpx  X-Trans CMOS II od společnosti Fujifilm. Jeho jedinečná konstrukce omezuje moaré, aniž by používal optického Low-Pass filtru, který snižuje kvalitu snímku. Vyloučením LP filtru se dostane k snímači více světla a zlepší se podání detailů. V kombinaci se zpracováním obrazu procesorem EXR II je zajištěn vysoký obrazový výkon a nízká hladina šumu. ISO má hodnotu až 51 200. Elektronický hledáček o velikosti 0.5 palce s 2.36 milionu pixelů nabízí reálný pohled s vysokým rozlišením. Jeho zvětšení je 0.62x a doba zobrazení 0.005 sec.

Automatické ostření pomocí fázové detekce provádí rychlé zaostření za 0.06 sec. Systém automatického ostření nabízí standardní režim Single Point se 49 body a nové režimy Zone a Wide/Tracking, které využívají větší plochu se 77 body pro zachycení pohybujících se objektů. Pracovní rozsah AF s pomocí detekce fáze byl zdokonalen z 2,5EV na 0,5EV. Fotoaparát je vybaven třípalcovým LCD displejem s rozlišením 1.04 mil pixelů s odolným sklem, které omezuje odrazy. Fotoaparát X-E2S má tichou elektronickou závěrku s expozičními časy až 1/32000 sec. Samozřejmostí je mimo JPEG také RAW, Wi-Fi a video.

K dispozici je řada 21 vysoce výkonných objektivů FUJINON X-mount a dalšího příslušenství. Cena bude v americkém B&H 700 USD, což pouze napovídá naší cenu.

Fujifilm X70

Je to retro kompakt s pevným objektivem Fujinon 18,5 mm (28mm při přepočtu na 24x36) světelnosti F2,8 (X100 má F2, ale je ohnisko 35 mm). Snímač X-Trans CMOS II velikosti APS-C s 16,7 megapixely (efektivně 16,3) s náhodným uspořádáním pixelů RGB vylučuje potřebu Low-Pass filtru.  Procesor X-Trans II mimo jiné zajišťuje start fotoaparátu za 0,5 sec. Fotoaparát kombinuje kontrastní a fázové ostření na snímači, které je hotovo za 0,1 sec. Automatické ostření nabízí standardní režim Single Point se 49 body a nové režimy Zone a Wide/Tracking, které využívají plochu se 77 body pro zachycení pohybujících se objektů. Pracovní rozsah AF pomocí fázové detekce pracuje rychle i při nedostatku světla a malém kontrastu. Hodnoty ISO jsou od 200 do ISO 6400 a v rozšířeném režimu 100 až 51200. Elektronická závěrka má prodlevu pouhých 0,01 sec. a umožňuje čas expozice až 1/32000 sec.

Displej s úhlopříčkou 3,0" a rozlišením 1,04 milionu bodů je výklopný o 180°, dotykový a má také nahradit neexistující hledáček. To považuji za Achillovu patu. Externí optický hledáček VF-X21 můžete dokoupit, ale asi nebude úplně komfortní. Wi-FI a HD video je samozřejmostí. Fujifilm X70 je nejmenším a nejlehčím modelem řady X se snímačem APC-C. 799 USD v amerických obchodech je docela dost. Prodej začne od února. Se stylovým, koženým pouzdrem se klasický design fotoaparátu zvlášť vyjímá a připomíná zašlou slávu kinofilmu.