Úvodní stránka » Home » Další atak smartphonů Samsung na fotoaparáty

Další atak smartphonů Samsung na fotoaparáty

Samsung vyklidil pole v oblasti fotoaparátů, ale nikoli v kategorii zaznamenání obrazu. Nové technologie v konstrukci snímačů určených do telefonů jsou velmi přesvědčivé a také perspektivní. Je jisté, že chytrých telefonů se bude vyrábět o mnoho víc než fotoaparátů. Dva nové BSI CMOS snímače velikosti 1/2 " s rozlišením 48 megapixelů a 1/2.8" s 32 Mp uplatňují technologii Tetracell a Isocell Plus.

Na velikosti záleží, ale ne u Samsungu

Nové snímače Samasung Isocell GM1 (48 Mpx) a Isocell GD1 (32 Mpx) mají celkem standardní velikost, jinak by se fotografický modul nevešel do telefonu, ale obsahují nezvykle hodně snímacích prvků (velké rozlišení). To způsobí lepší prokreslení detailů, ale prvky jsou velmi malé, tudíž nezachytí příliš fotonů (světla). Snímací prvek o velikosti 0,8 μm není na špičkový smartphon skvělé číslo.

Proto Samsung uplatnil svojí originální technologii Tetracell, kdy vždy 4 snímací prvky pracují při zisku fotonů jako jeden. Samsung uvádí, že snímače GM1 a GD1 mohou poskytovat citlivost na světlo ekvivalentní snímacímu prvku velikosti 1,6 μm v rozlišení 12MP a 8MP. Výhody jsou zjevné: nižší šum, vyšší dynamický rozsah.

Další unikátní technologií, kterou Samsung použil při výrobě nových senzorů nazývá Isocell Plus. Mezi jednotlivými fotodiodami (snímacími prvky) je fyzická bariéra proti přetékání náboje. Dosud používaný kov, který někdy odráží a také absorbuje část dopadajícího světla byl nyní nahrazen speciálním materiálem, který už nemá negativní vlastnosti kovu. Nový materiál podle Samsungu umožní zvýšit barevnou věrnost a citlivost fotosnímačů na světlo až o 15 procent, při zachování velikosti jednotlivých snímacích prvků 0,8 μm a menších.

Společnost Samsung očekává, že modely Isocell Bright GM1 a GD1 budou do konce roku 2018 v sériové výrobě a stanou se základem pro smartphony Samsung Galaxy v roce 2019.

Sečteno, podtrženo chytré telefony, poté co vyautovaly levné kompakty, se nyní derou i do oblasti nedávno nemyslitelné, tedy pokročilejších kompaktů. Inu, kde je poptávka, je také nabídka.