Úvodní stránka » Úvahy » Crop faktor: Omyly a skutečnost

Crop faktor: Omyly a skutečnost  

Anglické slovo crop se v této souvislosti překládá jako ořez a to bude základní premisa pro tento článek. Přesně to a nic jiného crop faktor popisuje při použití objektivu na fotoaparátech s různými velikostmi snímače.

Dejme vedle sebe pro názornost fotoaparát se snímačem full frame (crop faktor 1) a APS-C s crop faktorem 1,5. Když použijete např. objektiv s ohniskovou vzdáleností 50 mm, tak má vždy tuto ohniskovou vzdálenost nehledě na velikost snímače, jen obraz bude oříznutý menším APS-C snímačem. Objektiv s ohniskem 50 mm vykreslí kruhový obraz určitého průměru a do tohoto kruhu se napasuje snímač velikosti full frame. Když tento snímač zaměníte za menší, třeba APS-C, tak ten zachytí pouze část kruhového obrazu vykresleného objektivem (ořízne jej). Obraz ze snímače se vždy roztáhne na celou obrazovku nebo papírovou fotografii. Menší snímač ze scény zaznamená menší výřez a zvětší jej tak, aby pokryl obrazovku/papír a tak vlastně měřítko objektivu dodatečně zvětší. To má ovšem za následek horší kvalitu snímku.

Takto oříznutá plocha snímku odpovídá ploše, kterou by ze stejné vzdálenosti full frame vyfotografoval s objektivem ohniskové vzdálenosti 1.5× delší, tedy 75 mm. Pokud říkáme, že objektiv s ohniskem 50 mm na APS-C je jako 75 mm na full frame, znamená to, že jeho ořez odpovídá úhlu záběru 75 mm objektivu na full-frame.

 

Na obrázku je situace použití čtyř objektivů různých ohnisek u čtyř fotoaparátů s různou velikostí senzorů. Pro dosažení stejného zorného úhlu musí být na fotoaparátu s větším snímačem objektiv s delší ohniskovou vzdáleností. Menší snímače musí mít objektiv s kratší ohniskovou vzdáleností. Všechny čtyři přístroje (jejich snímače) vidí stejnou fotografovanou scénu tehdy, pokud jsou nasazeny objektivy různých ohniskových vzdáleností. Všechny čtyři objektivy mají stejný zorný úhel, který nás zajímá. Po vynásobení crop faktorem můžeme konstatovat, že všechny objektivy zde použitých fotoaparátů zobrazí na svém různě velkém snímači stejnou část scény, jako zobrazí ten poslední, plnoformátový (full frame). Proč zrovna ten? Protože 24x36 mm je dlouhá léta používaný rozměr kinofilmu a dnes má tento rozměr klasický plnoformátový snímač. Fotografové si umí představit zorný úhel např. 50 mm objektivu na 24x36 mm snímači, ale neumí si představit zorný úhel třeba objektivu s ohniskem 8,3 na 1/2,5" snímači. Předpokládejme, že na našem obrázku má zobrazený kompakt právě snímač velikosti 1/2,5". Po znásobení crop faktorem 6 řekneme, že se jedná o objektiv odpovídající 50 mm na 24x36 mm snímači a je jasno. Nebo si chcete koupit kompaktní superzoom, který má snímač 1/2,3" a na tubusu jeho objektivu najdete ohniskovou vzdálenost 4,3 – 129 mm. 5,58 je crop faktor pro tento snímač a po vynásobení dostanete ekvivalentní ohniskovou vzdálenost 24 až 720 mm a to už víte, o co se jedná. Ve specifikacích takových fotoaparátů se většinou už uvádí jenom ekvivalentní ohnisková vzdálenost.    

   

Na tomto obrázku vidíte, jak změna velikosti senzoru změní zorný úhel, i když ohnisková vzdálenost objektivu zůstane stejná. Větší snímač znázorněný červeně má širší zorný úhel. Menší snímač (zelený) toho zabere méně a tedy stejný objektiv má tady užší zorný úhel.      

Přepočet crop faktorem vyrovnává vliv velikosti senzoru na zorný úhel. Neboli fyzická ohnisková vzdálenost objektivu krát crop faktor stanoví zorný úhel, který by vykreslil objektiv přepočtené ohniskové vzdálenosti na snímači velikosti full frame. Nebo také: Crop faktor je koeficient, kterým přepočítáváte ohniskovou vzdálenost, jakou by měl objektiv se stejným zorným úhlem na plnoformátovém fotoaparátu. Dva fotografové se tak mohou bavit, že ke svatebnímu portrétu používají oba třeba 135 mm objektiv, i když ten co má APS-C vlastně používá 90 mm (90x1,5). Věcně správně by si měli říci, že oba používají objektiv se zorným úhlem, který odpovídá ohniskové vzdálenosti objektivu 135 mm na FF a to je trochu nepraktické. Fotografa vlastně příliš nezajímá ohnisková vzdálenost objektivu (mimo toho bavení), ale kolik toho vidí a jak to vidí (neostrost pozadí, perspektiva snímku). Zajímá ho tedy hlavně zorný úhel a ten se mění s velikostí snímače.

Typ snímače

Crop faktor

1/2,7"

6,44

1/2,5"

6,02

1/2,3"

5,58

1/2"

5,41

1/1,8"

4,84

2/3"

3,93

1"

2,7

4/3"

2

APS-C Canon

1,6

APS-C

1,5

Full frame

1

 

Hloubka ostrosti a ohnisková vzdálenost spolu souvisí. Čím kratší je ohnisková vzdálenost objektivu, tím větší je hloubka ostrosti. Čím delší je ohnisková vzdálenost, tím je hloubka ostrosti menší. Samozřejmě se jedná o fyzickou ohniskovou vzdálenost bez přepočtu. Dalším faktorem pro hloubku ostrosti jsou odstup od fotografované scény a clona, ale to už nesouvisí s probíraným tématem.

Pro úplnost musím dodat, že objektivy konstruované na větší snímač můžete použít i na menším senzoru, ale objektivy stavěné pro menší snímače nemůžete použít na snímač větší. Klasicky: Objektiv stavěný na FF je vhodný i na APS-C, ale naopak nikoliv. Na snímači APS-C v kombinaci s objektivem i na FF však zaplatíte zbytečně sklo, které nepoužijete.