Úvodní stránka » Úvahy » Co si přibalit na cesty k fotoaparátu

Co si přibalit na cesty k fotoaparátu

Dovolené jsou v plném proudu a to je doba, kdy se téměř ze všech Čechů stanou fotografové. Koupi fotoaparátu už máte dávno za sebou. Ujasněné máte i fotografické postupy. Co si ale přibalit k fotoaparátu, aby to všechno klaplo? Co si berou zkušení fotografové a profesionálové?

Zdroje energie

Není horší situace, než když vám fotoaparát ukazuje, že akumulátor už skoro nic neakumuluje a v tašce máte další, co vám to ukázal už dřív. To se může stát, zejména pokud vyrazíte s fotoaparátem, jehož zdroj energie je částečně vyčerpán z minulého dne. Pokud máte plně nabitý, funkční akumulátor v přístroji a jeden náhradní, je to téměř nemožné. Jeden akumulátor dostanete spolu s fotoaparátem a druhý si musíte přikoupit. Originál je drahý, ale pozor na extrémně levný od jiného výrobce. Mně se osvědčily od Avacomu.

U externího blesku mám osvědčené jako hlavní, dobíjecí baterie AA Sanyo Enelop, které vydrží jako kůň. Množství kvalitních záložních tužkových baterií není problém. Neztrácí energii mnoho let a můžou se hodit na cestách k lecčemu. Používám alkalické AA Energizer LR6 Maximum.

Některé kompakty se nabíjí přes USB kabel. Pak může být záložním zdrojem powerbanka. Měla by mít kapacitu nad 8000 mAh. Nezapomeňte na všechny nabíječky (včetně kabelů!) a případnou redukci do zásuvky příslušné destinace.

Datové karty

Paměťové karty jsou dneska relativně levné, proto nejlepším řešením úložiště vašich fotografií je dostatek karet. Víc s menší kapacitou je výhodnější než méně karet s kapacitou větší. To proto, že když se karta z nějakého důvodu porouchá, máte ještě fotografie jinde. Navrhuji 3x8 GB, záleží na stylu focení. Tvrdím, že způsob „foť všechno a furt, něco vyjde“, je chybný. Já nosím 3x16 GB, ale tu třetí jsem nepoužil. Večer vždycky všechny snímky nasypu do notebooku, ale to jenom proto, abych udělal zevrubnou probírku.

Obecně existuje široká škála, kam můžete svoje fotografie nejen z dovolené uložit, než je doma zpracujete. Od cloudových úložišť, přes externí disky, datové peněženky, tablety          k paměťovým kartám. Nejjednodušší je varianta poslední. Pokud nejste profesionál nebo fotografický nadšenec, nebudete chtít na dovolené trávit čas přesouváním dat z karet někam dál. Zejména když fotíte mobilem, můžete své snímky jednoduchým způsobem okamžitě sdílet a chlubit se jimi na sociálních sítích. Je to dobrá vlastnost fotoaparátů v mobilech, tak šup s tím do světa.

Pomůcky na čištění

Tím myslím čištění přední čočky nebo ochranného filtru objektivu, případně snímače. Na objektiv mám osvědčenou dvojkombinaci. Utěrka z mikrovlákna a Lenspen. Přední část objektivu občas zkontrolujte (pokud často měníte objektivy, tak i zadní) a případné nečistoty odstraňte. Používám osvědčenou utěrku z mikrovlákna Rodenstock a pouzdro připomínající psací pero s jemným zasunovacím štětečkem a na druhé straně s uhlíkovým leštítkem. Nesmí nikdy v tašce chybět. Použití je evidentní. Utěrka je na různé šmouhy, štěteček na prach, uhlík na mastnotu od prstů (nepoškodí antireflexní vrstvy).

Senzory fotoaparátů s výměnnými objektivy jsou dnes většinou opatřeny antiprachovou úpravou, ale stává se, že některá nečistota je zvlášť odolná. To vám dost znepříjemní fotografický život, protože ve stejném místě obrazového pole bude na každé fotce flek. Není to úplně na mašli, dá se to retušovat, ale je to otrava. Pomůže pouze sada na čištění snímače.

Když jsem měl fotoaparát bez prachové ochrany snímače, vyzkoušel jsem hodně způsobů jeho čištění se střídavými úspěchy. Různé zázračné, lepkavé tyčinky jsou dobré tak k čištění ucha. Rovněž ofukovací balonky a nádobky se stlačeným vzduchem jsou vhodné k něčemu úplně jinému. Nakonec se mi osvědčila kapalina Cleaning solution od Kinetronics (USA) v kombinaci se speciální látkou na snímače. Vyrobil jsem plastovou stěrku, ke které jsem gumičkou přichytil látku. Stěrku i s látkou můžete koupit, ale jsou obludně drahé. Jednou jsem si pořídil sadu wet&dry 12 ks za 850 Kč a když jsem jí chtěl použít, tak byly všechny stěrky s látkou už dry. Samozřejmě vám to vyčistí za nemalý peníz specializované pracoviště. Pokud nejste v divočině, je to otrava shánět a taky bych svůj čip jen tak někomu nesvěřil.

Zavazadlo

Při volbě zavazadla je v sázce mnoho. Tím je vaše pohodlí, akceschopnost a ochrana techniky. Máte možnost volby mezi pouzdry, ledvinkami, pistolovými pouzdry, brašnami a batohy. Do všech se vejde náhradní paměťová karta, hadřík a náhradní baterie. Funkčnost prvních tří druhů je zřejmá a víceméně podobná.

Za komentář stojí brašny a batohy. U obou je velikost závislá na množství techniky a dalšího vybavení, které chcete přepravovat. Mohou to být objektivy, náhradní foťák, blesk, odrazná deska, drobné příslušenství (filtry, sluneční clony, nabíječky, kabely atd.), tablet (notebook), stativ, pláštěnka, jídlo, pití, a další nefotografické vybavení na cesty. Zvažte, co je pro vás nepostradatelné a jaký druh cesty vás čeká. Po mnoha hodinách se váha zavazadla jeví úplně jinak. Z mého pohledu je fundamentální vlastností batohu či brašny kvalita popruhů, pohotovost, odolnost proti dešti a proti zlodějům.

Měl jsem různé brašny a batohy s jedním i dvěma popruhy. Batohy s dvěma svislými ramenními popruhy jsou nejpohodlnější na nošení. Brašny zase neobtěžují okolí a technika je rychle dostupná. Něco mezi tím jsou batohy sling s jedním příčným ramenním popruhem. Pro mě je důležitým prvkem batohů bederní pás, který odlehčuje nosným popruhům. U batohů sling a brašen je podstatný hrudní křížový pás (third leg), který odtahuje nosný popruh od krku při nošení crossbody. Brašnám umístěným na rameni také zabraňuje spadnout.

Často se věnuji reportážní fotografii a rychlost přístupu k technice je pro mě zásadní. Tašku si hodím na břicho a vyndávám. Také sling si přetočím na hruď a je to. Batoh je vhodný třeba pro fotografa krajiny. Túra do hor, sundá ho, hodí na pařez a promýšlí.

Odolnost proti dešti je daná materiálem, respektive pláštěnkou jako součástí zavazadla. Pokud se vám zdá ochrana proti dešti nedostatečná velmi dobře poslouží šikovně navlečený a připevněný igelit.

Další důležitou vlastností je zabezpečení proti zlodějům, lhostejno jaký fotografický žánr preferujete. I když ve finále výše zmíněný batoh hodíte na pařez v opuštěném lese, před tím ho nesete v tlačenici mezi lidmi. Mám zkušenost, že před profesionálními zloději je ochrana složitá. V každém případě platí že: pokud jsou lidé okolo zavazadla natěsno, zvyšte pozornost. Zipy a přezky by měly být nějak jištěny. Často stačí nějaká drobná domácí úprava (gumička, pásek, karabinka). V tomto směru jsou zvlášť zranitelné batohy a jiný než s otevíráním hlavní komory na zádech bych nechtěl. V neposlední řadě dávám vysokou preferenci nenápadnosti zavazadla i fotografa. Vypadá-li zavazadlo jako Rolls-Royce nebo je někde nápis Nikon D4S, je to pošetilá nabídka. Když fotograf vypadá jako David Beckham a pohybuje se na předměstí Bogoty nebo ve Vrchlického sadech (Praha),  tak může být rád, když mu jenom ukradnou výbavu. Hlavním heslem je nenápadnost až ošuntělost.

Lepící páska je univerzálním příslušenstvím každého fotografa a v zavazadle by neměla chybět. Mimo toho, že všelicos fixuje, její pomocí upravíte vzhled svého fotoaparátu. Přelepím s ní nápisy na přístroji a někdy jej i zohyzdním. Nosím k těmto účelům úzkou hnědou a černou lepicí pásku a fakt umím fotoaparát proměnit tak, že vypadá jako z popelnice.  

Ještě dva postřehy. Když zavazadlo někde odložíte, mějte popruh okolo ruky nebo alespoň blízko na dohled (pokud umíte dobře utíkat). Je dobré, když máte v brašně kontakt na sebe. Mému známému ukradli komplet tašku a než ji donesli do zastavárny, potkali policajty. Za půl hodiny byla taška nazpět (to má někdo kliku).   

 

 

Musím zmínit něco o zvláštní fotografické brašně. Po mnoha pokusech a omylech používám tašku Domke F-2. Je nekřesťansky drahá (5 290 Kč, já jí koupil v Kanadě za 160 $). Od roku 1975 je prakticky sejná. Vypadá jako taška na nářadí instalatéra. Je dokonale funkční, odolná a promyšlená. Kdo neozkoušel, neuvěří. Omlouvám se Jimu Domkemu, malinko jsem si ji přizpůsobil. Vždyť ji vytvořil hluboko v dobách nedigitálních. Velký test uveřejním brzy tady na Foto mánii. K tomu mám ještě neskutečnou brašnu Lowepro Terraclime 100. Je z recyklovaných PET lahví a byla zase křesťansky levná (600 Kč). Bohužel už nikde není k prodeji. Používám ji na velmi lehkou výbavu, která obsahuje fotoaparát s objektivem a sluneční clonu a jeden náhradní akumulátor. U obou brašen jsem si vyrobil third leg křížový popruh.   

Jako těžkou fotografickou výbavu nosím: fotoaparát, dva objektivy s rozsahem ohnisek 16 až 70 mm a slunečními clonami, náhradní akumulátor, systémový blesk s dobíjecími bateriemi AA Sanyo Enelop, osm alkalických AA Energizer LR6 Maximum, UV ochranné a polarizační filtry, celkem 3x16 GB CF Lexar, utěrku Rodenstock, LensPen stěteček, pití (0,9 l), slabou mikinu, pláštěnku, lehkou a výkonnou baterku, tablet, lepicí pásku, vizitky. Když jedu na déle, přibalím ještě nabíječky, kabely a Cleaning solution s látkou na čištění snímače.

Jistě si z článku vyberete to nejdůležitější pro váš styl fotografování, dobu pobytu a destinaci kam pojedete. Příjemné fotografické zážitky na cestách.