Úvodní stránka » Úvahy » Čekání na Godota

Čekání na Godota

V absurdním dramatu Samuela Becketta čekají postavy na jakéhosi Godota. Ten se stal klasickým symbolem čekání a mlhavé naděje. Tak čekáme na Canon 6D Mark II. V konci roku 2015 vyšel na jednom našem známém fotografickém webu článek „Canon EOS 6D Mark II až v říjnu 2016“. Dodnes je v nedohlednu.

Předchůdce, Canon 6D byl představen na veletrhu Photokina v září 2012. Uběhlo dlouhých 4 a půl roku a očekávaný nástupce nikde. Jeden křížový zaostřovací bod autofokusu (celkem 11) Canonu 6D vypadá dnes žertovně. Konkurence už je jinde a Canon ani nenaznačuje.

Jaký to rozdíl třeba od úspěšného Fujifilmu X-T1, který byl uveden na konci ledna 2014. Byly shrnuty zkušenosti a zničehonic tu byl v červenci 2016 Fujifilm X-T2. Nebo veleúspěšné plnoformátové bezzrcadlovky Sony Alpha A7. Od roku uvedení (2013) jich je celkem 6 typů a zanedlouho očekáváme další, Sony A7 Mark III.

Kdo si chce koupit normální, moderní Canon se snímačem full-frame, musí sáhnout hluboko do kapsy a za tělo 5D Mark IV vyplázne bez desetikoruny 100 000 Kč, nebo v doprodeji 75 000 Kč za 5D Mark III.  

Pověsti a fámy

Když je u Canonu taková nenormální situace, nastupují pověsti a fámy. Systémový kompakt Canon EOS M5 má stejný snímač jako zrcadlovka Canon 80D. Canon to myslí s bezzrcadlovkami vážně a nový Canon 6D Mark II bude full-fame bezzrcadlovka. A možná ten očekávaný plnoformátový Canon za menší peníz bude bezzrcadlovka, která bude kompatibilní se stávajícími objektivy Canon EF pro full-frame. Přece jich je tolik. Je to možné, pouze místo zrcátka bude prázdný prostor. Možná přijdou dva plnoformáty: EOS M6 a EOS 6D Mk II.

Pěkná bramboračka. Z hlediska obchodní strategie je to chyba. Potenciální zákazníci musí mít jasnou perspektivu a tu u Canonu nemají. Majitel příslušenství od této značky (to jsem i já) se může taky naštvat, všechno prodat a přestoupit do jiné stáje. Naštěstí je kam: Pentax, Nikon, Sony. Čekání na Godota je absurdní drama. Čekání na 6D Mark II je absurdní fraška.