Úvodní stránka » Aktuality » Canon zbrojí v nejvyšší třídě: CSC Fotoaparát a tři objektivy

Canon zbrojí v nejvyšší třídě: CSC Fotoaparát a tři objektivy

Canon je v poslední době v závodu o největší podíl na trhu s fotografickou technikou tělo na tělo s výrobky Sony. Obě společnosti inovují jako o život a možná, že jde o život (fotografických sekcí).

Chytré telefony zlikvidovaly segment low-end fotoaparátů a zle dotírají na někdejší fotografický mainstream, který už téměř neexistuje. Pro výrobce fotoaparátů prakticky zbyl jenom high-end. Tam ještě mohou vydělat, ale vzhledem k prodejním cenám nebudou prodeje tak masivní. Právě do segmentu high-end patří čtyři nově uvedené výrobky společnosti Canon.

Plnoformátová bezzrcadlovka Canon EOS R3

Canon potvrdil spekulace o vývoji profesionálního CSC fotoaparátu s full frame snímačem. Uvolnil také některé specifikace, ale uvedení EOS R3 na trh zatím znám není.

EOS R3.jpg

U nového EOS R3 je kladen akcent na rychlost všech funkcí, zejména automatického ostření. Z toho můžeme soudit, že bude vhodný zejména na fotografování sportu a zpravodajství všeho druhu.

Plnoformátový BSI SMOS snímač je typu stacked (skládaný) a DIGIC X bude obrazovým procesorem. Přesvědčivé by mělo být sériové snímání až 30 sn/s včetně možnosti zaostřování při této rychlosti pomocí Dual Pixel CMOS AF a automatické expozici. Autofokus má mít vylepšené algoritmy pro sledování očí, hlavy a těla. Třešničkou na dortu bude výběr ostřícího bodu okem fotografa. V elektronickém hledáčku sleduje systém automatického ostření kam se dívá oko fotografa a tam posune zaostřovací bod. Kam se podíváte, tam bude přeostřeno. Dovolím si napsat, že to je splnění snu všech fotografů, tedy jestli to bude fungovat.

Na první pohled je design a ergonomie nového fotoaparátu EOS R3 odvozen z profesionální zrcadlovky EOS 1DX. To znamená i vertikální grip a větší odolnost proti vodě.

Nový fotoaparát bude kompatibilní s mobilní aplikací Canon Mobile File Transfer. Ta nabízí přenos snímků pomocí mobilních sítí, což v terénu značně urychlí práci, respektive sdílení práce. Fotograf to nacvaká a hned odešle. Na druhé půlce zeměkoule to někdo upraví a někdo uveřejní.

Canon jede a není divu, že využívá oblíbenosti své zrcadlovky EOS 1DX, kterou dosud fotografuje mnoho profesionálů. Podmínkou úspěchu systému EOS R je výběr objektivů. Ten je dnes na průměrné úrovni, ale stále nové a nové objektivy přibývají. Dále jsou poslední tři novinky.

Objektivy Canon RF 400mm F2.8L IS USM a RF 600mm F4L IS USM

U obou teleobjektivů jde po optické stránce o objektivy z bajonetu EF s jakoby zabudovanou redukcí EF na RF. To oba objektivy o pět milimetrů prodlužuje a asi o 50 gramů zatěžuje. Chápu, že je to levný způsob „vývoje“ nového objektivu, ale ne úplně sofistikovaný s nejnovějšími poznatky (z roku 2018).

RF 400.jpg

Údajně byla posílena účinnost stabilizátotu o 0,5 EV. I kdyby to tak bylo, tak to není podstatné. Na oba nové objektivy je možné nasadit telekonvertory 1,4× a 2× pro RF bajonet.

RF 600.jpg

Dobrou zprávou je, že ceny jsou stejné jako u verzí EF a špatnou zprávou je, že to obnáší 342 990 Kč, respektive 369 990 Kč.

Objektiv Canon RF 100mm F2.8L Macro IS USM

Další objektiv je opravdu nový a opravdu makro. Dokazuje to 1,4× zvětšení, ovladač sférické aberace a motorky Dual Nano USM, které zaostřují od 26 cm.

RF 100.jpg

Objektiv je složen ze 17 členů ve 13 skupinách. Clona má devět lamel a její maximální hodnota dosahuje F32. Optický stabilizátor zvládne 5EV a při využití duální stabilizace až 8EV. Mimo makra se objektiv dobře uplatní i na jiné fotografické disciplíny, zejména portrét.

Rozměry a hmotnost: průměr 81.5 mm (filtr 67 mm), délka 148 mm, hmotnost 730 gramů. Cena má být od července 40 890 Kč (Megapixel).