Úvodní stránka » Home » Canon Speedlite 470EX-AI – první inteligentní blesk

Canon Speedlite 470EX-AI – první inteligentní blesk

Canon představil nevídaný externí blesk Speedlite 470EX-AI. Aktivně se pohybuje a toto nastavení udržuje při změně polohy blesku.

Nový blesk má samopohyblivou hlavu. Každá hlava systémového blesku je pohyblivá, ale pohybuje jí fotograf. Tato to umí sama. Systém automatického řízení (AI Bounce) nastaví ideální sílu a úhel záblesku. Prvním zábleskem si změří vzdálenost fotoaparátu a fotografovaného objektu. Druhým zábleskem o strop změří vzdálenost ke stropu. Pak vypočítá ideální nastavení, tam otočí hlavu blesku a přizpůsobí intenzitu záblesku. Když změníte orientaci fotoaparátu (na výšku, šířku), blesk automaticky otočí hlavu do původní polohy. V poloautomatickém režimu si otočí hlavu blesku fotograf sám, jak jsme zvyklí a po přetočení fotoaparátu se hlava sama otočí do původního směru.

Postup v plném automatu je: Zapnete blesk, zarámujete scénu a zmáčknete modré tlačítko. Proběhne předblesk rovně, pak se automaticky otočí hlava blesku ke stropu a proběhne druhý předblesk a nakonec hlava zaujme vypočítanou polohu. Pak exponujete. Na videu pod článkem je to zjevné a tak trochu sci-fi.

Směrné číslo blesku je 47 a má zoomovací hlavu pro ohniska 24 až 105 mm. Možnosti měření světla blesku jsou: TTL, E-TTL, E-TTL II a manuální. K dispozici je i vysokorychlostní synchronizace. Dálkové odpalování blesku pomocí infračerveného paprsku lze do 10 m. Blesk podporuje 3 skupiny a 4 kanály. Rozměry a hmotnost: 74,6×130,4×105,1 mm a 385 gramů bez baterií. Od dubna bude v prodeji za cenu $399, to by mohlo obnášet okolo 9000 Kč.

Fotografuji často v interiéru odrazem o strop, stěnu nebo něco jiného. Automatický režim tohoto nového blesku je trochu svérázný a neumím si odpovědět na tři otázky:

  • Těch předblesků je více a ještě se pohání motorky na otáčení hlavy. Jak dlouho vydrží baterky?
  • Směrné číslo 47 není málo, ale pro blesk přímo. Můj blesk má 58 a vzhledem k typu fotoaparátu mohu nastavit vysoké ISO. Blesk odrazem znamená světlo tam, zpět a ztráta při odrazu. Se směrným číslem 47 (uvádí se při ohnisku 105 mm) to obnáší např. při cloně f/4, ISO 800 a širokém ohnisku vzdálenost blesku od místa odrazu jeho světla tak 7 m, což není mnoho. Podle mých zkušeností by to v mnoha případech fotografování svatby nestačilo. Stačí pro fotografování pomocí odraženého světla blesku směrné číslo 47?
  • V neposlední řadě. Blesk otočím podle mého záměru na kvalitu osvětlení. Platí zásada, že odraz bude na místě, kde bych postavil reflektor pro zvolené osvětlení dané scény. Jak to ten inteligentní blesk pozná? Tady si vlastně odpovědět umím. Nepozná.  

Nový systémový blesk Canon Speedlite 470EX-AI ukazuje technologické možnosti, ale teprve praxe ukáže, zda to bude přínosné. Já bych si typnul, že pro amatérské cvakání ano a pro kreativní práci ne. Tomu nasvědčuje i nižší směrné číslo než u špičkových blesků Canon.