Úvodní stránka » Aktuality » Canon představil nejvýkonnější zrcadlovku EOS-1D X Mark III

Canon představil nejvýkonnější zrcadlovku EOS-1D X Mark III 

Předchůdce tohoto modelu byl uveden na začátku roku 2016 a je vidět na všech špičkových sportovních podnicích. Za téměř čtyři roky se toho hodně změnilo a bezzrcadlovky pomalu, ale jistě vládnou i v tomto segmentu.

Nedávno jsem psal o Sony a9 II. Nicméně fotoreportéři jsou zvyklí na EOS-1D X a mají k němu hodně drahých objektivů. Dá se tedy předpokládat značná setrvačnost výměny systému DSLR za CSC. S trochou nadsázky se dá říci, že Canon vyrobil a dnes představil velmi výkonnou parní lokomotivu mezi všemi lokomotivami. Pojďme se na ni letmo podívat.

Nový akční hrdina od Canonu prý nabízí výjimečnou změnu automatického ostření, vylepšenou kvalitu obrazu, videa a komunikace.

V režimu Live View je 525 oblastí automatického ostření systému Dual Pixel, který pokrývá asi 90 % snímače full frame. Při použití optického hledáčku je vylepšena schopnost sledování objektu, která už tak byla vynikající. Rychlost sériového snímání dosahuje 16 snímků za vteřinu (v režimu Live View až 20 sn/sec.). Fotoaparát také přenáší pomocí Wi-Fi a Bluetooth informace dvojnásobnou rychlosti než jeho předchůdce.

Cena nového fotoaparátu není nikde uvedena, ale dovolím si ji odhadnout. Při uvedení na trh stál Mark II okolo 165 000 Kč (teď je ve slevě 135 000 Kč), takže to vidím u novinky lehce pod 200 000 Kč a to bude mít vedle Sony a9 II hodně těžké. Z dlouhodobého pohledu je to celkem jasné. Divím se, že Canon tak plýtvá svými vývojovými kapacitami. Vždyť o třídu nižší Canon EOS 5D Mark IV je dnes bazarovým trhákem s cenou okolo 50 000 Kč v záruční době (prodával se za cca 82 500 Kč). Předchůdce 5D Mark III byl naprostým úspěchem, ale to se psal rok 2012. Analogie s dnes představenou novinkou je zřejmá. Canon spoléhá na už uvedenou setrvačnost profesionálních fotografů, jejich nechuť učit se s novou technikou a za hubičku prodat tu starou, včetně objektivů. To docela chápu.