Úvodní stránka » Úvahy » Canon EOS RP – konečně trefa do černého?

Canon EOS RP – konečně trefa do černého?

Canon dosud prožíval těžké časy při zavádění dlouho opomíjených systémových kompaktů. Vždyť měl nejlepší zrcadlovky na světě. Časy se mění a zrcadlovkám pomalu zvoní hrana. První CSC full frame Canon EOS R byl v některých čtenářských anketách hodnocen jako nejhorší fotoaparát roku 2018. Na tom se podepsala také nereálná cena pro tento vyšší low-end fotoaparát. Nikon a hlavně Sony ho válcují. To byl důvod uvedení low-endového EOS RP. Jenom prodeje pro širokou veřejnost uživí značku. Objektivy, které je potřeba rychle zavádět a také prodávat, pasují do všech těl systému.

Manažeři Canonu se asi už naštvali a je tady malý a levný full frame EOS RP. Podle specifikací bych dodal i dobrý. Je jasné, že do levného low-endu nemohli dát nejlepší technologie a funkce. Právě tento mix rozhodne.

Snímač je patrně stejný jako u zrcadlovky EOS 6D Mark II a ten nemá dobrou pověst v oblasti dynamického rozsahu. Jedná se o CMOS s rozměry 35,9×24,0 mm a rozlišením 27,1 Mpx (26,2 Mpx efektivně). Zato v oblasti ostření je vynikající, o což se stará Dual Pixel AF, kdy fázové detektory pokrývají většinu plochy snímače (88 % horizontálně a 100 % vertikálně). Citlivost ostření od -5 je vynikající hodnotou. Rychlost ostření 0,05 sekundy a možnost výběru až z 4 779 pozic AF hovoří jasně. Umí i detekci očí a kontinuální ostření na ně. Stejně jako ostření i nejnovější procesor DIGIC 8 je z dražšího typu (EOS R). Navzdory tomu sekvenční snímání 5 fps není žádná hitparáda, naštěstí buffer pojme až 50 RAWů. Pouze mechanická závěrka pracuje v rozsahu 1/4000 sec. až 30 sec. Nenadchne synchronizační čas blesku 1/180 sec ani výdrž baterie 250 snímků.

Video dosáhne maximálně UHD 4K 3840×2160 pixelů při 25p. Wi-Fi a Bluetooth je samozřejmostí. Elektronický OLED hledáček je trochu očesaný a má úhlopříčku 0,39", rozlišením 2,36 milionu bodů (1024×768 RGB pixelů), 100% pokrytí a 0,7× zvětšení. I tak jsou to dobré hodnoty. Polohovatelný a dotykový displej má úhlopříčku 3,0" a rozlišení 1,04 milionu bodů. To jsou též nižší hodnoty než měl předchůdce. Stavový displej chybí, což nevadí a dokonce výhodou je absence tauchpadu vedle hledáčku, který stejně nikdo nepoužíval. Jeden slot pro paměťovou kartu SDXC podporuje UHS-II rozhraní.

Kovové tělo je malé s rozměry 132,5×85,0×70,0 mm a lehké jen 485 gramů se vším. Tělo bude za cenu 1300 $. U nás už je v nabídce jen v setu s EF-EOS R adaptérem za 38 990 Kč a s objektivem RF 24-105mm F4 L a adaptérem za 64 990 Kč. Nechápu, proč každému nutí adaptér za 2900 Kč, když mnoho potencionálních zákazníků nechce používat objektivy EF na zrcadlovky a mají k tomu pádné důvody, nebo EF objektivy ani nemá. Až bude k dostání EOS RP bez adaptéru v setu s nějakým pevným širokoúhlejším světelným objektivem, tak to by byla šelmička za cenu lehce nad 40 tisíc.

Je zjevné, že ostření nového fotoaparátu bude rychlé a přesné a to není málo. Použitý snímač je trochu problém, ale ne zásadní a ještě je jistá naděje, že ten z EOS 6D II je poupraven. Pro mne rozhodne pohled do hledáčku. Jestli bude velmi dobrý, tak je EOS RP trefou do černého. V brzké době očekávám další typ, tentokrát kategorie high-end s vysokým rozlišením a vysokou cenou.