Úvodní stránka » Aktuality » Canon EOS 5D Mark IV oficiálně představen

Canon EOS 5D Mark IV oficiálně představen

Společnost Canon dnes představila čtvrtou generaci legendární série plnoformátových zrcadlovek EOS 5D. Je jím Canon EOS 5D Mark IV. Bude tento fotoaparát nejlepší v kategorii pokročilých DSLR? Je to revoluční přístroj? 

Už před pěti dny jsem vás informoval zde o uvedení fotoaparátu Canon EOS 5D Mark IV právě 25. 5. 2016 včetně technických parametrů, nových objektivů a cen. Trochu jsem se obával, aby moje informace z neoficiálních zdrojů, které jinak neuveřejňuji, byly správné. Ukázalo se, že správné byly. Pojďme shrnout nejnovější oficiální poznatky.

Canon EOS 5D Mark IV je pokročilá zrcadlovka se snímačem Dual Pixel AF CMOS velikosti 24 x 36mm s 30,4 Mpx a procesorem DIGIC 6+. Sériové snímání zvládne 7 snímků za vteřinu. Hranolový hledáček pokrývá 100% zaznamenané scény a zvětšuje 0,71x. Pevný, dotykový displej má úhlopříčkou 3,2 palce a 1,62 Mpx. Autofokus disponuje 61 body, 41 z nich jsou křížové. Ostření je možné při úžasných -3 EV (v režimu živého náhledu -4 EV). Měření expozice RGB+IR: 150 000 px s 252 zónami. Citlivost v rozšířeném módu dosahuje 50 až 102 400 ISO. Video točí až 24/30 fps 4K. Fotoaparát má dva sloty (na SD a FC karty). Zabudované je GPS, Wifi, NFC, FTP. Výstupy: USB 3.0, HDMI. Tělo z hořčíkové slitiny je utěsněné a jeho rozměry a hmotnost jsou: 116 x 151 x 76 mm, 890 g. Cena přístroje 3499 $, s novým objektivem EF 24-105mm F4L IS II USM 4599 $ (už je nabízí B&H).  

Nová technologie Dual Pixel RAW

Každý z obrazových prvků snímače se skládá ze dvou fotodiod, které může fotoaparát využívat společně nebo každou samostatně. To umožňuje vytvářet RAW soubory s dvojitými pixely, které obsahují dva snímky z mírně odlišných úhlů pohledu. Při zpracování firemním softwarem Canon Digital Photo Professional můžete provést mikroadjustaci fotografie. Ta spočívá v přizpůsobení roviny zaostření a tím dosažení maximální ostrosti. Dále máte možnost uplatnit režim Bokeh Shift, což obnáší posunutí rozostřených objektů tak, aby doplňovaly zaostřené prvky. Třetím režimem je Ghosting Reduction, který zajistí minimalizaci odlesků a závoje. Zatím jsou k tomuto poměrně kusé informace a uvidíme v reálu, zda se jedná o revoluční řešení. V každém případě RAW soubory v duálním režimu mají 2x víc dat.

Dva nové, respektive inovované objektivy EF 16-35mm f / 2.8L III USM a EF 24-105mm F4L IS II USM jsem také oznámil zde na Fotománii už před pěti dny a podrobná specifikace včetně cen přesně odpovídá.

Na nový model jsme museli čekat dlouhých čtyři a půl roku. Canon EOS 5D Mark IV je špičkou v kategorii univerzálních pokročilých DSLR, který prošel zdařilou evolucí. Pokud bude Dual Pixel RAW opravdu dostatečně funkční, můžeme mluvit o revoluci a možná i o nejlepším fotoaparátu ve své kategorii.