Úvodní stránka » Úvahy » Canon a Nikon uvedou full frame kompakty – pozdě, ale přece

Canon a Nikon uvedou full frame kompakty – pozdě, ale přece

Canon a Nikon dlouho totálně ignorovali logický směr, kterým se ubírají fotoaparáty. Není divu, jejich propracované plnoformátové zrcadlovky ovládaly trh nadšených amatérů a hlavně profesionálů. Po světě je miliony drahých objektivů na zrcadlovky a přezbrojit na systémové kompakty, včetně objektivů, je fakt drahé. A co s těmi objektivy? Vyhodit? Fotografické principy samozřejmě platí i pro kompakty bez zrcátka, ale jejich ovládání a chování je poněkud odlišné. Další komplikace.

Canon a Nikon se prostě chytili do vlastní sítě a teď mají problém. Už nemohou ignorovat realitu, jinak by jim Sony vyfouklo postupně většinu zákazníků. Tak se chtějí zachovat jako chytrá horákyně. Velká chyba! Bezrcadlovky potřebují jiné objektivy. Použití stávajících pro zrcadlovky je možné, ale za cenu velkých kompromisů, které se výrobcům nutně vymstí. Známý fotografický server Dpreview dělal výzkum mezi majiteli zrcadlovek. Na prvním místě při přechodu na bezzrcadlovky je požadavek plné kompatibility zrcadlovkových objektivů. Jenže to nejde bez už zmíněných obětí.

Sony začalo hned s bezzrcadlovkami a teď vítězí na celé čáře. Nemá žádné zbytečné objektivy mezi svými zákazníky. Prošlo si své v době, kdy se každý smál elektronickým hledáčkům s podivnou interpretací scény, zpoždění při náběhu, fotografování i ostření a výdrži baterií. Dneska je tomu jinak a zase se směje Sony. Zrcadlovky narazily při vývoji na své limity a systémové kompakty mají ještě hodně před sebou. Pokud vůbec existuje ještě nějaká výhoda u zrcadlovek (např. ostření pohybujících se objektů), je to jenom otázkou času, kdy i tam budou bezzrcadlovky lepší. Dnes už je asi bezpředmětné vyjmenovávat evidentní výhody systémových kompaktů.

Že by Canon nebo Nikon neochotnými krůčky při zavádění svých systémových kompaktů mohl konkurovat zkušenostem Sony, která si to prošla pěkně krok po kroku? Nevěřím!

Jak je to s těmi objektivy pro DSLR (zrcadlovky) a CSC (bezzrcadlovky)

Vzdálenost bajonetu od roviny snímače je rozdílná. Vzdálenost optické soustavy od průmětny určuje její konstrukci. Proto nejsou kompatibilní objektivy jednoho a druhého systému.

Jaká jsou možná řešení a jejich úskalí

Nejlogičtější je zařadit mezi bajonet CSC fotoaparátu a objektiv pro DSLR redukci, tedy člen, který rozdíl vyrovná a přenese všechny údaje z objektivu do těla fotoaparátu. Nevýhodou je zrušení jedné z předností CSC, tedy kompaktnost a také prodražení CSC fotoaparátu o redukci. Adaptéry, na které je docela spolehnutí, jsou opravdu drahé na to, že je to trubka s bajonety a kontakty. Pohybují se od 3000 do 6000 Kč.

Druhou možností, docela absurdní, je zvětšit tělo CSC fotoaparátu tak, aby objektiv určený pro DSLR fungoval v CSC. Takový fotoaparát by byl odsouzený k výhradnímu používání objektivů, které byly postaveny pro DSLR. Ani bych o této možnosti nepsal, kdyby o ní některé firmy v zoufalství někdy neuvažovaly.

U obou uvedených možností je dalším argumentem proti nim skutečnost, že chování zrcadlovkových objektivů není ideální při použití na CSC tělech. A ještě nejen těla CSC fotoaparátů jsou menší a lehčí, ale i příslušné objektivy.

Třetí a nejlepší možností je rychle prodat zrcadlovku a všechny objektivy, dokud jsou prodejné a vybudovat kompletní systém CSC včetně objektivů k tomu určených. Vím, je to drahé a zrcadlovkáři mají rádi zvuk sklápějícího zrcátka, ale jiného zbytí v blízké budoucnosti nebude.

U CSC fotoaparátů si jasně rozdělili trh společnosti Sony u full frame a Fujifilm u APS-C a jejich produkty jsou excelentní. Jsem zvědavý, jak do toho vlétnou Canon a Nikon se svými avizovanými novinkami v oblasti plnoformátových CSC. Prý už jsou to vážné pokusy o narušení neotřesitelné pozice Sony.

Nikon velmi intenzivně avizuje svůj nový full frame CSC fotoaparát, který uvede 23. 8. 2018 a používá jako vždy vzletná slova jako - „nový rozměr optického výkonu“ atd. Také odpočítává po vteřinách na svých stránkách uvedení novinky. Už jednou Nikon propagoval svůj jediný bezzrcadlový systém Nikon 1. Po sedmi letech beze slov Nikon 1 s jednopalcovým snímačem zmizel tak nějak po anglicku. Takže Nikon má jenom tuto špatnou zkušenost s bezzrcadlovkami. Přitom propagace nového CSC FF opět trpí starou schízou. Na jedné straně píše: „Fotoaparát mirrorless a právě vyvíjené objektivy NIKKOR přinášejí zcela novou dimenzi optického výkonu.“ A na druhé straně: „Pro nový fotoaparát mirrorless vyvíjíme nový adaptér bajonetu. Adaptér bude možné používat s objektivy NIKKOR vybavenými bajonetem Nikon F, které jsou součástí systému jednookých zrcadlovek Nikon. Fotografové tak budou mít k dispozici širší možnosti výběru.“ Neboli fotografové si koupí vynikající, drahý fotoaparát a k němu odpovídající objektivy nebo k němu připojí své staré, dobré, drahé objektivy, které degradují CSC fotoaparát ve smyslu kvality snímku i kompaktnosti soustavy.

Canon svůj plnoformátový CSC připravuje snad na půlku září tohoto roku. Už dnes má ucházející bezrcadlovky se snímačem APS-C a starší objektivy řeší adaptérem. Píše „Naše bezzrcadlové fotoaparáty umožňují snadnou výměnu objektivů EF pro digitální zrcadlovky pomocí adaptéru Canon EF-EOS M“. Jistě tak bude řešit i nové full frame CSC, ovšem se stejnou ambivalencí, jak jsem uvedl u Nikonu.

Nikon ani Canon už nesmí klopýtnout a znají ceny konkurence od Sony. I nasazení ceny bude důležitým faktorem při rozhodování zákazníků. Argument, že mají hodně dobrých objektivů, už nebude relevantní (spíš naopak).

Vše už bylo řečeno a na závěr bych dodal trochu optimistické „pozdě, ale přece“. Hodnotil bych to jako dobrý pokus.