Úvodní stránka » Aktuality » Canon 1D X Mark II oficiálně představen

Canon 1D X Mark II oficiálně představen

Společnost Canon dnes představila novou vlajkovou loď, která střídá po pěti letech EOS-1D X. Canon 1D X Mark II je profesionální zrcadlovka s nejlepšími technologiemi, které Canon umí a to je hodně dobrá vizitka. Parametry nového fotoaparátu jsou pozoruhodné. Plnoformátový CMOS snímač Dual-Pixel 20.2 Mpx jehož signál je možné interpretovat v základním rozsahu ISO 100 až 51 200 a rozšířeném 50 až 409 60. O všechno se stará dvojice DIGIC 6+ procesorů. Že se stará rychle, o tom  svědčí nové 4K video (4096×2160 px.) při frekvenci snímků až 60p a sekvenční fotografování rychlostí 14 sn./s ve formátu JPEG neomezeně i RAW až 170 snímků. Sledování pohyblivých objektů zajišťuje EOS Intelligent Tracking and Recognition AF s 360 tisíci body a AI Servo AF III+. Autofokus má 61 ostřících bodů, z toho 41 křížových. Ostřící body pokryjí nově o 24% větší plochu a pracují i při velmi slabém osvětlení -3EV. Hledáček zobrazuje 100 % scény a zvětšuje 0,74×. Displej s úhlopříčkou 3,2" má rozlišení 1 620 000 bodů a je dotykový s výbornými pozorovacími úhly. Bezdrátový přenos a GPS je samozřejmostí.

Tělo je převážně z hořčíkové slitiny, plně utěsněné. Rozměry jsou 158×167,7×82,6 mm a váha 1340 g. V obchodech bude Canon 1D X Mark II v květnu 2016.

Canon nyní a Nikon před 29 dny představili fotoaparáty, které stojí nejvýš na pomyslné firemní pyramidě. Protože se jedná o rozhodující firmy a tradiční rivaly ve třídě zrcadlovek, je nasnadě krátce srovnat jejich novinky nejvyšší třídy zatím jenom podle parametrů. Potíž je s cenami. Naše obchody udávají poněkud nesrozumitelné signály. Přesnější bude Amazon a B&H, které uvádějí shodně 5 999 $ za Canon a 6 497 $ za Nikon.

Musím říci, že u zrcadlovek se nedá čekat žádná revoluce. Jejich inovace naráží na fyzikální limity a systémové kompakty si klestí cestu.

Canon 1D X Mark II: Evoluce opravdu velmi pozvolná, až neviditelná. Dual-Pixel zatím zásadní průlom nepřinesl. Je rychlejší než Nikon. 

Nikon D5: Má 153 ostřících bodů (99 křížových), což je víc než jednou tolik a jsou pravděpodobně citlivější na světlo.

Oba konkurenční modely jsou velmi vyrovnané, ale abych nebyl alibista, musím udělat závěr! Kdybych nehleděl na peníze, tak Nikon. Pokud bude rozdíl v ceně větší, tak Canon. Naštěstí ten, kdo si koupí takový foťák, už má hodně objektivů, takže si pořídí totéž tělo. Canonisté a Nikonisté jsou velkými patrioty a jistě to nenechají bez poznámek na své soupeře. Souboj titánů začíná.