Úvodní stránka » Home » Apple představil nový iPhone. Naznačil směr vývoje fotoaparátů?

Apple včera představil nový iPhone 6s. Naznačil směr vývoje všech fotoaparátů?

Firma s nakousnutým jablíčkem ve znaku vyrukovala s dvěma novými telefony iPhone 6s a iPhone 6s Plus. To by nebylo nic tak převratného, kdyby v nich nebyly fotoaparáty se snímači schopnými zaznamenat obrázek ve slabším světle, než dovolují nynější technologie. To se samozřejmě týká i fotoaparátů. Nový snímač je od Sony a to není žádné ořezávátko. Až to Sony zavede do svých úspěšných fotoaparátů, tak můžeme vyhodit svoje drahé fotopřístroje?

Nové iPhony mají různé technické zajímavosti (64bitový procesor A9, novou optickou soustavu s velmi rychlým autofokusem, 4K video, dvakrát rychlejší připojení LTE a Wi-Fi, nový operační systém iOS9), ale to je nuda proti snímači RGBW.

Jak funguje nový 12 Mpx snímač Sony RGBW

Nejprve si pojďme připomenout, jak fungují téměř všechny dnešní snímače. Obsahují světlocitlivé prvky (fotodiody), ale ty jsou schopné zaznamenat pouze intenzitu světla. Nezaznamenají barvu („vidí“ černobíle).  Pokud mají zaznamenat barvu světla, je nutné před fotodiody předřadit barevné filtry (nejčastěji Bayerova maska RGBG). Některé prvky snímače tak zaznamenají červenou, zelenou nebo modrou barvu. Plnohodnotné barvy jednotlivých pixelů se interpolují z nejbližších prvků jednotlivých barev RGB.

Problém je v tom, že RGB filtry zadrží hodně světla. Při jeho menší intenzitě se smíchá nemnoho  elektronů, vygenerovaných fotony (světlem) s elektrony jinak vygenerovanými (šum) a nebude poznat, jaké jsou ty obrazové. Digitální fotografie v podstatě od počátku bojuje s nedostatkem světla a dynamickým rozsahem zaznamenatelných jasů.

A teď to přijde. Inženýři od Sony si řekli, že stačí méně prvků na zaznamenání barvy a ty, co zbydou, zaznamenají jenom jas, tedy nemají barevný filtr a elektrony (světlo) je zasáhnou naplno. Při výpočtu v procesoru se mohou podílet na stanovení kresby ve stínech. Jak prosté. Tyto prvky jsou označeny v novém snímači RGBW písmenem W (bílý).

 

V této souvislosti musím připomenout systémový FF kompakt Leica M Monochrom (170 000 Kč bez objektivu). V upoutávce je věta: „Nevyužívá Bayerovi mřížky s RGB filtry. To umožňuje vznik černobílého obrazu s širokým tonálním spektrem a vysokou přesností zobrazení. Přesně toto dělá fotodioda W nového, snímače RGBW.

Na závěr uvedu jednu vychytávku nových iPhonů (mají to i některé MacBooky). Je jím Retina Flash. Když fotíte přední kamerou selfie za zhoršeného osvětlení, iPhone automaticky blikne displejem. Jas zvýší až trojnásobně a kvalitnějším světlem nahradí přední přisvětlovací LED diodu. Steve Jobs by měl radost.