Úvodní stránka » Aktuality » Agentura Reuters uveřejnila své nejlepší snímky roku 2108

Agentura Reuters uveřejnila své nejlepší snímky roku 2108

Jedna z nejprestižnějších zpravodajských agentur Reuters představila nejzajímavější snímky svých fotografů, které v roce 2018 pořídili. Jedná se o snímky reflektující události oné doby, často hodně smutné, ale zároveň burcující.

Fotožurnalistika má být pokud možno objektivní obrazové svědectví o aktuálním dění, které zajišťuje informovanost diváka o faktech, která zprostředkovatel považuje za důležitá. V předešlé větě jsou ukryty problémy, které měla fotožurnalistika od pradávna a má i dnes. Ta objektivita je relativní, protože hodně záleží na fotografovi, co a jak fotografuje a také na zadání, respektive rozhodnutí, co má být uveřejněno. Už nemluvím o teoreticky možné manipulaci s fotografovanou scénou před i po expozici. Jedná se o aranžování a inscenování scén nebo digitální úpravy obsahu pomocí Photoshopu. Agentura Reuters má k tomuto účelu svůj etický kodex, který je jistě nad potencionální komerční úspěšností.

Novinářská fotografie by měla být zdrojem obrazové kolektivní paměti, měla by diváka zaujmout a vtáhnout nejen do děje, ale i do pocitů autora snímku. Emoce a pocity diváka jsou pak jedinou devizou dobré obrazové reportáže, samozřejmě bez manipulací obsahu. Já si myslím, že „poctivé“ pocity autora snímku jsou na fotografii poznat. Na rozdíl od jiných fotografických žánrů je obsah dokumentární a reportážní fotografie velmi nadřazen formě. Proto se při špičkovém obsahu toleruje trocha neostrosti nebo kompozičních nedokonalostí. Důležitější je tam být a zachytit výraz.

Budiž ke cti agentuře Reuters, že zaměstnává 312 fotografů na celém světě. Většinou jsou to stringeři (fotografové poblíž místa děje), ale jsou pod kontrolou agentury. Ty doby, kdy časopis Reflex poslal pana Šibíka pro velkou fotoreportáž do Lybie jsou pryč. Druhým extrémem jsou fotobanky, které nabízí velmi mnoho levných snímků, často slušné technické úrovně, ale vydavatel o nich vůbec nic neví, dokonce není jisté ani uvedené místo jejich vzniku.

Sám jsem převážně reportážním fotografem a tady je 10 snímků, které se mi po fotografické stránce nejvíc líbily z nejlepších vyhlášených agenturou Reuters:

Stoupenci nacionalistické organizace pro bílé hajlují během pálení svastiky na nespecifikovaném místě ve státě Georgia v USA.

Papež František při návštěvě Lotyšska u Baziliky Nanebevzetí Panny Marie v Agloně.

Vojačka se zmrzlinou, zoo Pchjongjang, Severní Korea.

Migrant z Hondurasu chrání své dítě během násilných střetů s policií, když se skupina migrantů z karavany mířící k hranicím USA pokusila prolomit hraniční bariéry z Guatemaly do Mexika ve městě Hidalgo.

Kohout se prochází kolem těla mrtvého člena gangu Barrio-18 ve městě San Pedro Sula v Hondurasu.

Reakce obyvatele slumu Kijiji v hlavním městě Keni Nairobi při marných pokusech uhasit požár.

Americký prezident Donald Trump na základně Fort Drum, New York při cvičení americké 10. horské divize s útočnou helikoptérou a dělostřelectvem.

Tsetse, šestiletá dcera pastevce Erdenebata Chuluua odpočívá u jednoho soba, který patří do rodiného stáda. Všichni žijí v lese poblíž vesnice Tsagaannuur v Mongolsku.

Příbuzní truchlí u těla osmiměsíční palestinské dívenky Laily al-Ghandourové během pohřbu v Gaze, která zemřela během zásahu izraelských bezpečnostních složek.

Migranti zachráněni ve Středozemním moři lodí NGO Proactiva Open Arms na palubě před příjezdem do přístavu Algeciras v San Roque, jižní Španělsko.