Úvodní stránka » Home » Adobe Lightroom CC: Podání snímku

Adobe Lightroom CC: Podání snímku

Minule jsme řešili expozici snímku, respektive úpravu jasových poměrů v modulu Develop (Úpravy), paletce Basic, oddílu Tone (zde). Následující oddíl se nazývá Presence (Podání), který pomocí tří posuvníků dolaďuje vzhled snímku ve směru jakési „šťavnatosti“. Musím zopakovat podstatnou větu: K dobrému a rychlému výsledku vedou jenom postupy k tomu určené od vývojářů Adobe Systems. Tím neodsuzuji různé experimenty, ale nejlépe se létá letadlem.

Clarity (zřetelnost)

Vývojáři od Adobe zvažovali také název Punch (říz), což celkem vystihuje funkci tohoto posuvníku, který se poněkud hůř charakterizuje. Přidává snímku kontrast ve středních tónech. Funguje podobně jako zvýšení kontrastu filtrem High Pass (Horní propust) ve Photoshopu, tedy zvyšuje nebo snižuje lokální kontrast. Z toho můžeme snadno odvodit použití. Hodí se na zvýraznění detailů a textur. Krajina, dřevo, kámen nebo vrásky starce budou adepty na plusové hodnoty clarity. Portréty žen a dětí nebudou potřebovat tyto úpravy, respektive můžete použít minusové hodnoty pro zakrytí některých nedokonalostí pleti žen. Tady se nabízí použití nástroje Štětec, kdy můžete snížit clarity na pleti a zvýšit u očí, rtů a vlasů. Dokonce i u krajiny najdete speciální využití, kdy s vysokými minusovými hodnotami bude fotografie vypadat jako při použití Ortonova efektu, o kterém jsem psal zde. 

K demonstraci probíraných nástrojů jsem použil snímek hradu Loket. Ten jsem pořídil s dramatickou oblohou a kontrastem pravé strany včetně jarních květů. 

Výchozí fotografie

Clarity +50

Clarity -81

Contrast +60. Na rozdíl od Clarity zvyšuje kontrast všude a probírali jsme ho v minulém článku.

Efekt nástroje Clarity je u každé verze Lightroomu dokonalejší a cílenější. Před verzí 4 se vytvářely tmavé aureoly okolo zvýrazněných hran, ale nyní je dokonalý ve svém „oboru“. U posledních verzí se objevuje záměrně cílené, mírné zesvětlení upravovaných oblastí, což je docela vhodné.   

Vibrance (Živost)

Posuvník Vibrance pracuje selektivně se sytostí barev. Nejvíce posiluje nejméně syté barvy a nejméně, nebo vůbec, ty nejsytější. Je to ideální nástroj třeba pro nápravu mdlé oblohy, což bývá klasickým požadavkem. Při posilování sytosti zajišťuje jeden z algoritmů, že pokud máte na snímku lidi, jejich pleť je zasažena co nejméně. Díky „chytrosti“ je posuvník Vibrance novějších verzí Lightroomu nedoceněný.   

Výchozí fotografie.

Vibrance +55

 

Saturation +83

Saturation (Sytost)

Poslední jezdec v oddílu Presence se jmenuje Saturation a natvrdo zvýší (sníží) sytost všech barev. Takové zvýšení Saturace postrádá smyslu, když máte krásnou možnost jezdcem Vibrance. Občas je použitelný na ubírání barev.

Clarity +50, Vibrance +55

V příštím článku o Lightroomu CC se budeme zabývat vyvážení bílé v širším kontextu.