Úvodní stránka » Jak fotografujeme » 256 speciálních portrétů v Humans of North Bohemia

256 speciálních portrétů v Humans of North Bohemia

Humans of North Bohemia je můj nezávislý projekt, inspirovaný blogy Humans of New York, London, Paris a dalšími. Uveřejňuji snímky lidí, které potkávám v Severních Čechách na trase Chomutov, Most, Teplice, Ústí nad Labem, Děčín. Toulám se s fotoaparátem a diktafonem po této oblasti.

K fotografiím jsou připojené texty, které vytvářím na základě záznamu rozhovoru. Výsledný text je zcela autentický a maximálně měním pořadí vět nebo slov. Nikdy se tím nezmění smysl věty či vyznění rozhovoru. Chci tím seznamovat čtenáře s portréty lidí z rázovitých severočeských měst a zprostředkovat pohled do jejich příběhů, myšlenek a názorů. Stále míjíme spousty lidí, kteří jsou anonymní a jakoby pro nás neexistovali. Tuto zvláštní bariéru chci svým projektem alespoň trochu poodhalit.

Při fotografování nijak zvlášť lidi nestylizuji, protože bych přišel o určitou syrovost, nebo bezprostřednost a také nemůžu lidi obtěžovat, narozdíl třeba od fotografování svatby, kterou si oni zadají. Jako fotograf to musím zvládnout tím, že oslovuji lidi v nějakém příhodném místě pro fotografování a hlavně mým postavením vůči fotografovanému. Neboli rychle si rozmyslím, odkud budu fotografovat s ohledem na světlo, úhel záběru, umístění fotografovaného a pozadí. Pak už hledám jenom výraz, který jistím více záběry. Rychlost je rozhodující, protože nemůžu prudit někoho, od koho něco chci zadarmo. Je to skvělý tréning pro rychlé vidění fotografované scény, její vyhodnocení a rychlou akci (fotografa). Docela se mi to hodí nejenom při fotografování svateb. Humans of North Bohemia je, co se týká fotografování, zvláštní směs street fotografie, portrétu v exteriéru a reportáže.

Jsem fotograf a mám rád reportážní fotografii. Jsem také publicista a dlouhodobě pracuji s lidmi. Bydlím v Severních Čechách a mám to tady rád. Zvlášť mě zajímá právě ta drsná oblast od Chomutova po Děčín. Není to pro zjemnělé povahy, ale to mi vyhovuje. Máme tady hodně pestrou směsici lidí a mým cílem je nevynechávat při pořizování profilů nikoho z nich.

V mém projektu Humans of North Bohemia se všechno nějak propojilo. Začátky byly nelehké, ale dneska to čtenáře zajímá a sledovanost mám slušnou, včetně facebookové prezentace a uveřejňování v tištěných médiích.

Pohlédněte si některé profily  na www.humansofnorthbohemia.cz Pořídil jsem je za 2 roky a 3 měsíce práce. Možná vám pak už nepřijdou lidi, které míjíte, tak anonymní. Děkuji všem, kteří jsou a byli ochotni se mého projektu Humans of North Bohemia zúčastnit.