Úvodní stránka » Home » 100 speciálních portrétů v Humans of North Bohemia

100 speciálních portrétů v Humans of North Bohemia

Humans of North Bohemia je můj nezávislý projekt, kde uveřejňuji snímky lidí, které potkávám v Severních Čechách, doplněné o autentické texty. Chci tím zprostředkovat pohled do jejich příběhů, myšlenek a názorů a seznamovat čtenáře s portréty lidí z rázovitých severočeských měst.  

Z fotografického hlediska se jedná o zvláštní žánr na pomezí street fotografie a portrétu. Ze street fotografie to má bezprostřednost okamžiku a z portrétu to má prostor pro ovlivnění výrazu a kompozice fotografovaného, byť ve velmi omezené míře.

Při street fotografii namíříte objektiv lidem do tváře. Pokud nebudou souhlasit a dají to najevo, přerušíte akci a omluvíte se. V opačném případě se usmějte a poděkujte. Předem neavizujete svoje úmysly, protože byste přišli o zajímavý okamžik.

U portrétu vše dojednáte a při fotografování se ujmete stylizace. Nejlépe je to patrné třeba u klasických svatebních snímků.

U mých speciálních portrétů pro Humans of North Bohemia požádám o rozhovor. Někdy to vyjde, někdy ne. Mám úspěšnost tak 4 oslovení na 1 rozhovor, ale oslovuji lidi už podle pravděpodobnosti, že poskytnou rozhovor a taky z fotografického hlediska, tedy podle světla, výrazu a prostředí. Stává se, že oželím světlo na úkor vybraného typu nebo naopak. Po rozhovoru požádám o fotografii, kdy fotografovaný nebo fotografovaná obvykle souhlasí, ale občas nechce fotografii uveřejnit. V takovém případě vyfotografuji nějaký detail, nejčastěji ruku. Pokud mohu udělat snímek, musím to provést rychle, aniž bych otravoval s nějakou stylizací. Někdy si dovolím požádat o natočení hlavy nebo o směr pohledu. Naopak já musím pohybem intenzivně a rychle hledat úhel záběru pro stanovení kompozice a vystihnout výraz fotografovaného.  Takže, když to shrnu, jedná opravdu o kombinaci street fotografie a portrétu.

Jsem fotograf a mám rád akční, živou, reportážní fotografii, ale živí mě i svatební fotografování. Jsem také publicista a dlouhodobě pracuji s lidmi. Bydlím v Severních Čechách a mám to tady rád. V mém projektu Humans of North Bohemia se všechno jaksi propojilo a s vervou se pohybuji na trase Chomutov – Most – Teplice – Ústí nad Labem – Děčín. Není to pro zjemnělé povahy, ale to mi vyhovuje. Prohlédněte si některé řekněme street portréty ze stovky, které jsem pořídil za necelých 9 měsíců. Pokud vás zajímají zobrazení lidé, přečtěte si i jejich povídání. Možná vám pak už nepřijdou tak anonymní ti, které míjíte.