Úvodní stránka » Jak fotografujeme » 100 nejlepších fotografií roku 2021 podle časopisu TIME

100 nejlepších fotografií roku 2021 podle časopisu TIME

Když byl odpojen ventilátor, který udržoval jejího manžela Felipe naživu, María Salinas Cruz vykřikla: „Leť vysoko, lásko!“ ve španělštině dost hlasitě, aby to bylo slyšet 28. ledna 2021 přes sklo v LAC+USC Medical Center v Los Angeles. Felipe byl přijat 1. ledna, v den svých 48. narozenin, poté, co se nakazil COVID-19. Během zimní vlny zemřeli Latino a Black Angelenos dvakrát až třikrát rychleji než bílí obyvatelé. To je popisek k fotografii níže, která je pro mě nejemotivnější.

L.A..jpgNemohu si odpustit poznámku, že snímek ostře kontrastuje s fotografiemi z Beverly Hills, Venice Beach a jinými „krásnými“ částmi L.A. Byl jsem tam, tak si můžu dovolit předešlou větu.

Pamatuji si různé minulé ankety tohoto typu a tam bylo hodně snímků z válek, střelba a hodně krve. Letošní fotografie jsou jiné. Není tam válka v Africe nebo Latinské Americe a s ní spojená střelba a krev. Přesto je tam víc neštěstí a smrti.

Všichni jsme si mysleli, že po úděsném roku 2020 bude líp, ale opak je pravdou, což nám uveřejněné fotografie z roku 2021 ukazují naplno.

Připomeňme si místa a události, kde reportéři pro časopis Time zaznamenali nejvíce snímků:

COVID-19 zabil ještě víc lidí než vloni.

Taliban v Kábulu a neskutečné utrpení.

Příznivci prezidenta Donalda Trumpa vtrhli 6. ledna do budovy Kapitolu, aby zastavili vítězství Joea Bidena ve volbách v roce 2020.

Zdecimovaní migranti na jižní hranici USA.

Palestinské děti uprostřed ruin domů zničených izraelskými nálety v v Gaze.

Obrovské lesní požáry v Řecku jako důsledek nejhoršího sucha v zemi za poslední tři desetiletí.

A další hodně působivé a smutné fotografie:

Umírající gorily v Kongu a lední medvědi v severní Kanadě bez ledu.

Na Kanárských ostrovech začala první erupce sopky Cumbre Vieja po půlstoletí 19. září. V polovině listopadu láva smetla přes 1000 hektarů a popel pokryl jednu desetinu ostrova La Palma, včetně těchto domů. 

Vojáci etiopských národních obranných sil jsou drženi v odlehlém horském záchytném táboře. Poté, co je zajali, zabavili jim boty.

Studenti sboru stojí během ceremonie ke 100. výročí komunistické strany na pekingském náměstí Nebeského klidu.

Uprchlické drama na polsko-běloruské hranici.

Dítě pláče při čekání na distribuci rýže obyvatelům v Les Cayes na Haiti poté, co jihozápadní část nejchudšího státu zasáhlo zemětřesení o síle 7,2 stupně Richterovy škály a zabilo více než 2200 lidí.

Abych nebyl tak negativní, tak ještě některé nedeprimující snímky, kterých je poskrovnu. Mně se líbily dva:

Armin Laschet, předseda vlády Severního Porýní-Vestfálska a kandidát na kancléře a německá kancléřka Angela Merkelová zpívají státní hymnu na konci kampaně Křesťanskodemokratické unie před parlamentními volbami v Mnichově 24. září. Mám rád fotografie Martina Parra a tahle je jako od něho.

Popová hvězda Olivia Rodrigo přijíždí do Bílého domu 14. července propagovat vakcínu COVID-19.

Jsem reportážním fotografem. Reportáž je publicistický útvar, jehož základem je živé vylíčení skutečné události na základě autorova očitého svědectví slovem, obrazem nebo obojím současně. Myslím, že je to nejtěžší a zároveň nejzajímavější fotografická disciplína.

Time je americký týdeník a jeden z nejznámějších světových časopisů. Vychází kromě americké ještě v několika verzích a to v evropské, asijské, kanadské a australské. Faktem je, že když funguje od roku 1923, tak to asi umějí dělat a jimi vybraných 100 nejlepších fotografií v tomto časopisu je inspirací pro fotoreportéry na celém světě.

Dobré reportážní snímky jsou nositelem pravdivého sdělení, poselství, měly by co nejlépe vypovídat o události a měly by v člověku, který si fotografie prohlíží, vzbuzovat emoce.

Pokud děláte reportáž, nechte emoce divákovi a sami se snažte emocím vyhnout. Jenom tak jste nestranní a můžete se plně věnovat fotografování, tedy rozhodujícím okamžikům, světlu, kompozici scény.

Všech 100 vybraných fotografií s popisky je zde.