Úvodní stránka » Úvahy » 100 článků o fotografování za 8 měsíců

100 článků o fotografování za 8 měsíců

Děkuji vám za přízeň, kterou jste věnovali mým internetovým stránkám. Nezávislý webový deník Foto mánie jsem uvedl do provozu 15. 6. 2015 a za necelých 8 měsíců jsem pro vás připravil 100 článků o všem, co se týká fotografování. To je důvodem ke krátké rekapitulaci. Na závěr upozorním na jednu unikátní webovou galerii.

Snažím se vás informovat o novinkách i osvědčené fotografické technice a technologii. Mimo specifikace uvádím můj pohled na výrobek či technické řešení. Také vás pravidelně informuji o akcích a slevách na fotoaparáty a objektivy.

Jak fotografujeme, je nejdůležitější kapitolou mých stránek, protože praktický výsledek je hlavním cílem mého webu. Tady se snažím publikovat názorné a srozumitelné články o fotografických dovednostech technických, typu expozice a uměleckých, typu kompozice. Nevěnuji se příliš poučkám, ale kladu důraz na tvůrčí pojetí fotografických činností. Dále popisuji některé konkrétní akce, které jsem absolvoval s důrazem na ozřejmění mého postupu fotografického i etického a připojuji ukázkové fotografie.     

Nedílnou součástí tvorby fotografie je editace, kterou se zabývám ve stejnojmenné kapitole. Úvahy jsou další kapitolou mého fotografického deníku, ve které se pouštím do polemik nejen o směřování fotografie. Zde uveřejňuji také náměty na inspiraci od některých mistrů v oboru a poznatky z výstav, které jsem navštívil.

Nadále budu precizovat svůj web Foto mánie budu se držet základní myšlenky, s kterou jsem jej zakládal: Přinášet vám kompletní informace o fotografování srozumitelnou a taky trochu zábavnou formou se zaměřením na praktickou tvorbu.

Abych vám i v tomto jubilejním příspěvku přinesl něco veskrze praktického: Odkazuji s komentářem na pozoruhodné fotografické stránky.

Webová galerie Strobox.com

Prohlížení fotografií, které udělal někdo jiný, je inspirativní ve všech směrech. Uvědomíte si pozitivní i negativní dopady kompozice, svícení a expozice, aniž budete zatíženi svým egem. Potíž je v tom, že o svícení nemáte informaci a o expozici jen velmi výjimečně v EXIF datech fotografie. Strobox.com je web, kde najdete přes 10 000 fotografií, které mají všechny uvedené informace jednotně a přehledně uvedeny. U každé fotografie je uveden druh fotoaparátu, použitá ohnisková vzdálenost objektivu a dále údaje o expozici i svícení. Přidáno je jednoduché schéma, na kterém je znázorněno umístění světelných zdrojů a modifikátorů světla. Fotografie si můžete seřadit podle počtu shlédnutí, oblíbenosti nebo komentářů. Dále máte možnost zobrazit fotografie podle patnácti kategorií (fashion, skupiny, portrét atd.) a patnácti svícení (okno, externí blesk, deštník aj.) a jejich kombinací. Můžete si prohlédnout např. svatební fotografie nasvícené softboxem atd. No není to paráda?

Chcete se aktivně podílet na tvorbě této webové galerie? Žádný problém: vložte své fotografie a nakreslete k nim schémata. 

Je to skvělý způsob tréninku a inspirace. Samozřejmě praktické zkušenosti to nenahradí, ale velmi vám zkrátí čas při hledání expozic a svícení. Každý z nás utratil dost času ve slepých uličkách fotografických pokusů. V tomto směru je názorná příprava z mých článků na www.foto-manie.cz z kterých jsem vám zprostředkoval i skvělý www.strobox.com k nezaplacení a platit ji nemusíte.